Jste součástí dědického řízení? Bude součástí dědického řízení nemovitost a zajímá vás, jak se dále postupuje v případě plánování prodeje?
Dědická řízení většinou nebývají příjemnou událostí. Někdy bývají spojena s úmrtím milovaného člena rodiny, jindy jsou součástí sourozenecké hádky, nezřídka pak bývají předmětem dalších sporů. Tak jak tak, proces to bývá emotivně náročný. Jaká jsou tedy fakta a co vás pravděpodobně čeká?
Co rozhoduje o tom, kdo bude dědit?
- Závěť
Prohlášení zůstavitele o tom, kdo bude dědicem. - Dědická smlouva
Smlouva, ve které se zůstavitel a dědic ohledně předmětu dědictví domluví. - Zákon
Pokud zůstavitel nenapsal závěť ani smlouvu, rozhoduje zákon. V tomto případě mají vždy přednost nejbližší — tedy manžel/ka, rodiče nebo děti. Pokud nikdo takový není, je dalším na řadě tzn. “blízký spolubydlící”. Jedná se o osobu, která se zůstavitelem minimálně jeden rok před smrtí žila (byla na něm existenčně závislá a starala se o domácnost). Pokud ani v tomto případě nikdo takový není, mohou dědit sourozenci nebo vzdálení příbuzní.
Dědické řízení — jak probíhá?
- Dědické řízení začíná po smrti zůstavitele a vedením řízení je soudem určený notář. Dědic pak konkrétní dědictví získává až na základě výsledku dědického řízení.
- Jako první je vždy nutné prověřit, zda existuje sepsaná závěť nebo dědická smlouva. Často se stává, že v se v samotném řízení dědicové ohledně rozdělení děděného majetku dohodnou. Aby nedošlo k pozdějším konfliktům, je třeba uzavřít dohodu dědiců. Opačným případem je pak situace, kdy měl zůstavitel dluhy (a dědictví je tedy možné se vzdát).
- V rámci nemovitostí je nezbytné majetek ocenit — zařídit odhad nemovitosti pro dědické řízení, které následně předložíte notáři.
- Proti rozhodnutí, které notář na základě dědického řízení vydá, je možné se odvolat. Pokud této možnosti žádný z účastníků v dané lhůtě (15 dní) nevyužije, nabývá rozhodnutí právní moci. Práva na odvolání se můžete vzdát už v průběhu řízení - pokud všichni účastníci souhlasí, je další postup velmi hladký a dědické rozhodnutí nabývá právní moci bez odkladů.
- Právní mocí dědického řízení je celý proces ukončen a dědicové se tímto stávají vlastníky, nikoliv až zápisem vlastnického práva do katastru.
Co se děje s nemovitostí?
Notář se postará také o zápis nového vlastníka (dědice) do katastru nemovitostí. Právně je ale dědic vlastníkem už ve chvíli nabytí právní moci dědického řízení. I přesto doporučuji s dalšími kroky (ohledně prodeje) počkat právě do chvíle zápisu vlastníka do katastru nemovitostí.
A co prodej zděděné nemovitosti?
Pokud byste rádi nemovitost, kterou jste získali v dědictví, prodali, pak vás čeká toto:
- Pokud už máte zájemce, potřebujete sepsat kupní smlouvu. Pokud byste toto chtěli řešit s předstihem (tzn. před nabytím právní moci dědického rozhodnutí), doporučuji podepsat první smlouvu o smlouvě budoucí kupní. V té najdete ustanoven závazek převedení nemovitosti na zájemce ve chvíli, kdy se očekávaný dědic stane dědicem právoplatným.
- Pokud bylo dědiců jedné nemovitosti více, je třeba se společně shodnout na podmínkách a s prodejem musí souhlasit všichni (stejně jako všichni musí podepsat kupní smlouvu). Jiná situace je v případě, že prodáváte jen svou zděděnou část nemovitosti (např. jedna bytová jednotka).
Pokud by k dohodě nedošlo, je možné řešit vypořádání spoluvlastnictví soudní cestou. Tato cesta ale obvykle nebývá příjemná, proto doporučuji tuto variantu jako poslední.
Dobré je také vědět, že majetek nabytý v dědictví není součástí společného jmění manželů. Díky tomu dědic nepotřebuje k prodeji souhlas manžela/manželky. - Kupní smlouva je velmi důležitá, proto vždy doporučuji nechat si tento dokument sepsat od kompetentní osoby (advokát, notář nebo kompletní a pohodlný servis od vašeho realitního makléře). Poté, co se obě strany shodnou na podmínkách a způsobu úschovy, můžeme přistoupit k podpisu.
- Úschova je dalším důležitým krokem. Advokátní nebo notářská úschova je totiž ochrana kupujícího i prodávajícího. Kupní cena je kupujícím zaplacena a vložena do úschovy bezprostředně po podpisu smlouvy. Prodávající tyto peníze obdrží až poté, co se kupující stane oficiálním novým vlastníkem, zapsaným v katastru nemovitostí.
- Po podepsání (podpisy musí být úředně ověřeny) a převodu kupní ceny do vybraného způsobu úschovy se kupní smlouva podává na katastrální úřad. Celý proces schvalování trvá přibližně měsíc. Poté si obě strany mohou nemovitost předat a vyplatit peníze z úschovy.
Více informací o prodeji nemovitosti můžete přečíst v mém článku.
A co daně?
Příjmy z dědictví jsou aktuálně osvobozeny od daně z příjmů.
Pokud ale hodnota zděděné nemovitosti převyšuje částku 5 milionů Kč (hodnotu zjistíte na základě odhadu nemovitosti pro dědické řízení), musíte tento fakt nahlásit finančnímu úřadu.
Pokud budete nemovitost prodávat za cenu vyšší (a nemůžete uplatnit osvobození od daně z příjmu při prodeji), budete muset uhradit rozdíl daně z příjmů (15 nebo 23 %).
Osvobození se pak často týká vlastnictví nemovitosti po dobu pěti let před prodejem. Pokud byl zůstavitel příbuzným v přímé řadě nebo manžel/ka, lze do této lhůty započítat i dobu, kdy nemovitost vlastnil on/ona.
Dědický proces, stejně jako následný prodej nemovitosti, může být náročný. Je pro vás toto téma aktuální a nechcete na něj být sami? Ozvěte se mi a domluvme si schůzku. Ráda budu vaše pravá ruka.