Kupujete nemovitost? Vybrat tu správnou úschovu kupní ceny není vždy jednoduché. Jaké jsou možnosti bezpečné úschovy? Které jsou ty nejlepší a které mohou nést rizika?
Advokátní úschova
Když přijde na úschovu kupní ceny v Česku, advokáti jsou v současné době nejčastější a zároveň finančně dostupnou volbou. Kvalitní a spolehlivý advokát je zpravidla jedna z bezpečných variant, po které doporučuji sáhnout.
Abyste si mohli být jisti, že jsou vaše peníze v bezpečí, využívejte pouze advokáty, kteří jsou členy České advokátní komory. Ověřený seznam najdete zveřejněný na webu České advokátní komory (www.cak.cz.)
Vždy se také zajímejte o to, zda a do jaké výše je váš advokát pojištěn. Pojistka by měla být dostatečně vysoká na to, aby byla schopna pokrýt případné pochybení (tedy minimálně ve výši kupní ceny vaší nemovitosti).
Úschova u notáře
Notáři jsou další volbou, která by z podstaty jejich povolání měla být bezpečná. I v jejich případě kryje pochybení pojištění, které notář musí mít sjednáno. Na činnost notářů dohlíží v Česku notářská komora. Jejich seznam najdete na webu www.nkcr.cz. Notářská úschova vás však vyjde neporovnatelně dráž, než úschova advokátní.
Úschova v bance
Třetí variantou je úschova bankovní. Ani tam nemáte 100% jistotu bezpečí, protože vaši úschovu může ovlivnit krach nebo nevhodný výběr. Každá banka má taky smlouvy o úschově koncipovány jinak, je tedy potřeba věnovat pozornost detailům. Buďte proto opět obezřetní.
Další nevýhodou může být nižší flexibilita při poptávce úprav smluv (bankovní pracovníci nemusí mít oprávnění do smluv zasahovat) či nemožnost úschovy dalších dokumentů. Kupní smlouvu či návrh na vklad kupní smlouvy tak budete muset řešit zvlášť, přes advokáta, realitního makléře či notáře.
Další nevýhodou jsou náklady na úschovu — ty jsou hned po notáři druhé nejvyšší.
Úschova u realitní kanceláře
Předposlední možnost, která s sebou nese také mnohé rizika. Smlouvy často připravují přímo pracovníci kanceláře, kteří nemají právní vzdělání. Realitní kanceláře jsou také často společnosti s ručením omezeným či akciové společnosti, proto v případě jejich krachu o své peníze můžete přijít. Co víc, peníze z úschovy některé kanceláře používají v meziobdobí pro své aktivity. Pokud má být tedy úschova v realitní společnosti vaší volnou, vybírejte ostražitě.
Úschova u třetí strany
Poslední varianta, neméně častá. Pokud se prodejce i kupující shodnou na člověku, kterému oba důvěřují, je možné využít úschovu u třetí strany,
Čemu vždy věnovat pozornost?
- Úschovu realizujte bezpodmínečně
Ano, i když si s prodávajícím naprosto důvěřujete. Nejednou jsem zažila, jak dokáže dědické řízení či peníze obecně vztahy zamotat a zkomplikovat.
- Najděte shodu
Nenechte se sebou manipulovat a vždy najděte takovou úschovu, která 100% vyhovuje oběma stranám.
- Úschova před podáním žádosti na katastr
Plná kupní cena musí být vždy v úschově dříve, než uskutečníte podání návrhu na vklad kupní smlouvy do katastru nemovitostí. Než tak uděláte, požádejte také uschovatele o písemné potvrzení o úschově. Pokud řešíte nákup přes realitní kancelář, řeší toto za vás makléř.
- Výplata kupní ceny
Způsob výplaty kupní ceny by měl být jasně definován předem, stejně jako specifikace toho, co bude následovat, pokud katastr vklad kupní smlouvy odmítne. Detaily hrají roli, myslete na to.