Nemovitost a dědické řízení

Dědic­ké říze­ní bývá čas­to spo­je­no s emoč­ně vypja­tým obdo­bím. Úmr­tí blíz­ké oso­by, spous­ta byro­kra­cie a vy neví­te, co dřív. Čas­tou sou­čás­tí dědic­ké­ho říze­ní bývá ale prá­vě nemo­vi­tost. Dosta­li jste se do obdob­né situ­a­ce? Tak se na ni dnes podí­vá­me společně.

Kdy dědické právo vzniká?

Dědic­ké prá­vo a prá­vo na maje­tek nebo jeho část vzni­ká úmr­tím blíz­ké oso­by (zůsta­vi­te­le).

Na zákla­dě čeho?

  • dědic­ká smlouva
  • závěť
  • ze záko­na

Nezříd­ka kdy se tyto důvo­dy i překrývají. 

Dědické řízení –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ jak probíhá?

Dědic­ké říze­ní má něko­lik základ­ních kro­ků, a to i v pří­pa­dě, že zůsta­vi­tel neměl žád­né dlu­hy ani nevlast­nil žád­ný majetek.

 

Vše začíná u notáře

 

Z důvo­du zacho­vá­ní nestran­nos­ti dosta­ne­te notá­ře vždy při­dě­le­né­ho, nemů­že­te si ho volit sami.

  • Ten do cca měsí­ce od obdr­že­ní spi­su zkon­tak­tu­je oso­bu, kte­rá je zna­lá rodin­ných i majet­ko­vých pomě­rů zůsta­vi­te­le – čas­to prá­vě oso­bu, kte­rá zaři­zo­va­la pohřeb.
  • Notář zjiš­ťu­je exis­ten­ci závě­ti, dědic­kých smluv nebo nao­pak lis­tin o vydědění.
  • Pokud mezi pozůsta­lý­mi nedo­chá­zí ke spo­rům, ten­to pro­ces trvá vět­ši­nou 2 – 3 měsíce. 

dědické řízení a nemovitost šárka sabová realitní makléř


Ocenění majetku

Dal­ším kro­kem notá­ře je oce­ně­ní maji­tel­ku zůsta­vi­te­le. Nut­nos­tí z vaší stra­ny tak bude doru­čit ceno­vý odhad nemo­vi­tos­ti pro dědic­ká řízení.

 

Závěrečné jednání

Po dokon­če­ní před­cho­zích kro­ků dojde k závě­reč­né­mu jed­ná­ní. K němu jsou povo­lá­ní všich­ni poten­ci­ál­ní dědicové.

  • Notář infor­mu­je kaž­dé­ho, kdo by měl být zůsta­vi­te­lo­vým dědi­cem, o jeho dědic­kém prá­vu a pou­čí ho o mož­nos­ti dědic­tví odmít­nout (a ohled­ně s tím spo­je­ný­mi nále­ži­tost­mi a následky).

  • Pokud je dědi­cem někdo, koho notář o dědic­kém prá­vu nein­for­mo­val, může do pra­vo­moc­né­ho skon­če­ní dědic­ké­ho říze­ní uplat­nit své prá­vo u sou­du, a to písem­ně nebo úst­ně do protokolu. 

  • Notář musí pro­vě­řit dědic­ká prá­va všech, kte­ré o jejich dědic­kém prá­vu infor­mo­val. Stej­ně tak musí pro­vě­řit pří­pa­dy těch, kte­ří své prá­vo řád­ně uplatnili.

  • Lhů­ta pro odvo­lá­ní se je 15 dní.

  • Dojde k uza­vře­ní doho­dy o vypo­řá­dá­ní. To schva­lu­je usne­se­ním i samot­ný notář. Pod­le této doho­dy se pak pozůsta­lost dědí.

  • Pokud se dědi­co­vé nedo­ká­žou dohod­nout, musí notář vydat usne­se­ní o roz­dě­le­ní dědic­tví. To se řídí zákon­ným podí­lem jed­not­li­vých dědiců.

  • Tím je dědic­ké říze­ní ukončeno.

dědické řízení a nemovitost šárka sabová realitní makléř

Co když nemovitost zdědí více dědiců?

O této situ­a­ci jsem psa­la v tom­to článku.

 

Odměna notáři

 

Nemu­sí­te se bát, že by vás výše poža­do­va­né část­ky pře­kva­pi­la. Výši odmě­ny notá­ři sta­no­vu­je vyhláš­ka. Její výše pak zále­ží na hod­no­tě majet­ku zůsta­vi­te­le a dal­ších nákla­dech spo­je­ných s pří­pra­vou nezbyt­ných podkladů.

Prodej nemovitosti v průběhu řízení

 

Občas se dědi­ci domní­va­jí, že mohou nemo­vi­tost pro­dá­vat už před řád­ným ukon­če­ním dědic­ké­ho říze­ní. Není to tak. Až do skon­če­ní říze­ní totiž není mož­né dělat změ­ny v katastru nemo­vi­tos­tí. Jak tedy postupovat?

 

Začněte předběžně hledat kupce

 

O zápis nové­ho vlast­ní­ka do katastru nemo­vi­tos­tí se posta­rá také notář. Po práv­ní strán­ce jste ale vlast­ní­kem už ve chví­li naby­tí práv­ní moci dědic­ké­ho říze­ní. Poten­ci­ál­ní­ho kup­ce zdě­dě­né nemo­vi­tos­ti tak může­te začít hle­dat s před­sti­hem a na pro­de­ji se domlu­vit před­běž­ně. Osob­ně vím, že ten­to postup bývá, co se dal­ší­ho postu­pu týče, nejhladší.

dědické řízení a nemovitost šárka sabová realitní makléř

  • V prů­bě­hu říze­ní už může­me začít spo­lu­pra­co­vat.
  • Zaří­dím pro­fe­si­o­nál­ní foto­gra­fie, nasta­vu­ji pro­pa­gač­ní stra­te­gii, inze­ru­ji, orga­ni­zu­ji pro­hlíd­ky nemo­vi­tos­ti a komu­ni­ku­ji se zájemci.
  • Poté, co najde­me kup­ce, při­pra­vu­ji Rezer­vač­ní smlou­vu.
  • Po ukon­če­ní dědic­ké­ho říze­ní sepi­su­ji Kup­ní smlou­vu, Smlou­vu o úscho­vě a dal­ší nezbyt­né dokumenty.
  • Dochá­zí k prodeji. 


Celý pro­dej­ní pro­ces je samo­zřej­mě mno­hem kom­plex­něj­ší, než těch­to pět bodů. Pokud bys­te se roz­hod­li pro pro­dej nemo­vi­tos­ti zís­ka­né v dědic­tví, ráda vám se vše­mi kro­ky pomůžu tak, aby pro­dej pro­bě­hl úspěš­ně a bez­sta­rost­ně. Klid­ně se mi ozvěte.

Datum vydání

19.12.2024

Kategorie