Dědické řízení bývá často spojeno s emočně vypjatým obdobím. Úmrtí blízké osoby, spousta byrokracie a vy nevíte, co dřív. Častou součástí dědického řízení bývá ale právě nemovitost. Dostali jste se do obdobné situace? Tak se na ni dnes podíváme společně.
Kdy dědické právo vzniká?
Dědické právo a právo na majetek nebo jeho část vzniká úmrtím blízké osoby (zůstavitele).
Na základě čeho?
- dědická smlouva
- závěť
- ze zákona
Nezřídka kdy se tyto důvody i překrývají.
Dědické řízení – jak probíhá?
Dědické řízení má několik základních kroků, a to i v případě, že zůstavitel neměl žádné dluhy ani nevlastnil žádný majetek.
Vše začíná u notáře
Z důvodu zachování nestrannosti dostanete notáře vždy přiděleného, nemůžete si ho volit sami.
- Ten do cca měsíce od obdržení spisu zkontaktuje osobu, která je znalá rodinných i majetkových poměrů zůstavitele – často právě osobu, která zařizovala pohřeb.
- Notář zjišťuje existenci závěti, dědických smluv nebo naopak listin o vydědění.
- Pokud mezi pozůstalými nedochází ke sporům, tento proces trvá většinou 2 – 3 měsíce.
Ocenění majetku
Dalším krokem notáře je ocenění majitelku zůstavitele. Nutností z vaší strany tak bude doručit cenový odhad nemovitosti pro dědická řízení.
Závěrečné jednání
Po dokončení předchozích kroků dojde k závěrečnému jednání. K němu jsou povolání všichni potenciální dědicové.
- Notář informuje každého, kdo by měl být zůstavitelovým dědicem, o jeho dědickém právu a poučí ho o možnosti dědictví odmítnout (a ohledně s tím spojenými náležitostmi a následky).
- Pokud je dědicem někdo, koho notář o dědickém právu neinformoval, může do pravomocného skončení dědického řízení uplatnit své právo u soudu, a to písemně nebo ústně do protokolu.
- Notář musí prověřit dědická práva všech, které o jejich dědickém právu informoval. Stejně tak musí prověřit případy těch, kteří své právo řádně uplatnili.
- Lhůta pro odvolání se je 15 dní.
- Dojde k uzavření dohody o vypořádání. To schvaluje usnesením i samotný notář. Podle této dohody se pak pozůstalost dědí.
- Pokud se dědicové nedokážou dohodnout, musí notář vydat usnesení o rozdělení dědictví. To se řídí zákonným podílem jednotlivých dědiců.
- Tím je dědické řízení ukončeno.
Co když nemovitost zdědí více dědiců?
O této situaci jsem psala v tomto článku.
Odměna notáři
Nemusíte se bát, že by vás výše požadované částky překvapila. Výši odměny notáři stanovuje vyhláška. Její výše pak záleží na hodnotě majetku zůstavitele a dalších nákladech spojených s přípravou nezbytných podkladů.
Prodej nemovitosti v průběhu řízení
Občas se dědici domnívají, že mohou nemovitost prodávat už před řádným ukončením dědického řízení. Není to tak. Až do skončení řízení totiž není možné dělat změny v katastru nemovitostí. Jak tedy postupovat?
Začněte předběžně hledat kupce
O zápis nového vlastníka do katastru nemovitostí se postará také notář. Po právní stránce jste ale vlastníkem už ve chvíli nabytí právní moci dědického řízení. Potenciálního kupce zděděné nemovitosti tak můžete začít hledat s předstihem a na prodeji se domluvit předběžně. Osobně vím, že tento postup bývá, co se dalšího postupu týče, nejhladší.
- V průběhu řízení už můžeme začít spolupracovat.
- Zařídím profesionální fotografie, nastavuji propagační strategii, inzeruji, organizuji prohlídky nemovitosti a komunikuji se zájemci.
- Poté, co najdeme kupce, připravuji Rezervační smlouvu.
- Po ukončení dědického řízení sepisuji Kupní smlouvu, Smlouvu o úschově a další nezbytné dokumenty.
- Dochází k prodeji.
Celý prodejní proces je samozřejmě mnohem komplexnější, než těchto pět bodů. Pokud byste se rozhodli pro prodej nemovitosti získané v dědictví, ráda vám se všemi kroky pomůžu tak, aby prodej proběhl úspěšně a bezstarostně. Klidně se mi ozvěte.