Bohužel se to stává. Plány o společném životě dokud nás nerozdělí se sesypou. Kromě toho, že je rozvod životní etapou náročnou na emoce, může být náročný také po právní stránce.
Pokud se manželé rozcházejí v dobrém, rozdělení společného majetku (SJM) zvládnou většinou bez problému. Co když je tomu ale naopak? Co se pak děje se společnými nemovitostmi?
Co je společné jmění manželů (SJM)
Co je to tedy SJM?
- Společné jmění manželů je právní typ vlastnictví, které se vytváří automaticky — uzavřením manželského svazku.
- Znamená to, že jakoukoliv po svatbě zakoupenou nemovitost vlastní oba manželé.
- Nezáleží na tom, kdo kolik peněz do nemovitosti investoval nebo kdo ji dokonce koupil.
A to může být kámen úrazu. Při rozvodu je totiž nutné majetek rozdělit. Výjimečně se stane, že partneři už před svatbou uzavřou oboustrannou dohodu o tom, že společné jmění tvořeno nebude. Tato situace ale nebývá častá.
Společné jmění manželů a jeho správa
Tady existuje několik možností, jak ke správě individuálních i společných zdrojů přistupovat.
Tyto možnosti zahrnují zákonem daná řešení a rozhodnutí, která může stanovit soud. Pro každou možnost existují jiné specifika a náležitosti.
Zákonné uspořádání majetku
Základem u správy SJM je zákonný režim, který definuje občanský zákoník. Ten zahrnuje všechen majetek, který jeden nebo oba manželé získají v průběhu trvání manželství.
I tady existují výjimky, kdy majetek zůstává v osobním vlastnictví:
- dědictví a odkazy
- dary
- osobní předměty
- kompenzace za nemajetkovou škodu
Nepatří sem:
- příjmy z výlučného majetku jednoho z manželů (např. příjem z pronájmu nemovitosti jednoho z manželů)
V rámci zákonného režimu je u správy majetku důležitá vzájemná dohoda.
Pokud se stane, že některý z manželů nesouhlasí s daným rozhodnutím, přičemž pro jeho odmítnutí není žádný vážný důvod, může druhý manžel soudně zažádat o náhradu tohoto souhlasu.
Dohodnutý režim správy majetku
Manželé mohou mezi sebou uzavřít také smlouvu, která upravuje správu majetku mimo zákonný režim. Tato smlouva:
- musí být sepsána ve formě veřejné listiny
- může obsahovat jakákoliv společná ujednání, která se týkají správy majetku
- může obsahovat také ujednání ohledně rozdělení majetku v případě zániku jejich manželství
Soudní řešení
Jak už jsem říkala, může také dojít k neshodám nebo k situaci, kdy jeden z manželského páru spravuje společný majetek v rozporu se zájmem rodiny. Pokud nebyla uzavřena smlouva o správě majetku, může pak jeden z manželů požádat soudně o rozhodnutí o způsobu správy SJM.
Rozvod a vypořádání majetku
Poté, co je manželství ukončeno, přichází vypořádání SJM, které rozhoduje o jeho rozdělení.
Ideální řešení? Tím je samozřejmě dohoda mimo soud.
Pokud dohoda není možná
V případě sporů se ale často nedá dělat nic jiného, než řešit situaci soudně. Právě soud má pak pravomoc rozhodnout o řádném vypořádání. Ten zohlední právní i osobní aspekty. Těmi jsou například:
- finanční situace obou účastníků
- děti a péče o ně
- případné předchozí dohody
Neshoda a její řešení
- Mediace
Ta patří většinou k prvním pokusům, jak dojít k vzájemné shodě. Mediátor — tedy neutrální třetí strana — má páru pomoci najít vzájemné řešení, se kterým by oba souhlasili. - Soudní řízení
Pokud mediace nestačí, přichází na řadu soudní řízení. Soud rozhoduje na základě všech faktů, dostupných důkazů i argumentů.
- Vypořádací podíl
Jedna strana vezme nemovitost do svého výlučného vlastnictví a druhé straně je vyplacen vypořádací podíl. Ten odpovídá hodnotě druhé části nemovitosti.
- Prodej spoluvlastnického podílu
Jedná se o situaci, kdy jeden z manželů na truc tomu druhému prodá svůj podíl třetí straně. Nemusím asi říkat, že toto řešení není příliš šťastné. K vidění je často při rozvodech, kdy už jsou vztahy velmi nalomené, a bývalí manželé nemají nejmenší zájem ukončit problém přátelsky. Článek o předkupním právu najdete zde.
- Prodej nemovitosti
Prodej nemovitosti bývá oproti tomu často řešením nejlepším. Pokud ani jedna strana nemá v záloze finance na vyplacení druhé strany, prodej a rozdělení výtěžku je pak ideálním způsobem, jak celou situaci řešit. Článek o prodeji nemovitosti s hypotékou čtěte tady.
Informace o tom, jak určit cenu nemovitosti zase tady.
Může se také stát, že jeden z manželů s rozhodnutím soudu nebude souhlasit. Pokud k tomu dojde, může podat na vypořádání SJM žalobu. A podmínka? Žaloba musí být podána do tří let od zániku SJM.
Podílové vlastnictví a zápis do katastru nemovitosti
Nemovitost také může zůstat v podílovém vlastnictví obou manželů, tzn. každý vlastní ½ nemovitosti. V takovém případě je důležitý zápis do katastru nemovitostí.
Co je důležité k podání žádosti?
- prohlášení o vzniku podílového spoluvlastnictví bývalých manželů
- notářsky ověřené podpisy
- oficiální rozhodnutí soudu o rozvodu s doložkou právní moci
- pokud je na nemovitosti bankovní zástava, součástí by měl být souhlas z banky ( úvěrových smlouvách vás totiž za neuvedené změny čekají sankce)
Právní platnost této smlouvy pak začíná ve chvíli, kdy je vypořádání zaneseno do katastru nemovitostí.
Pokud by jeden z páru nechtěl tento dokument podepsat, může druhý z manželů učinit jednostranné prohlášení. U něho je ale nutné potvrzení rozvodového soudu o tom, že v tříleté lhůtě nebyla podána žaloba na vypořádání. Souhlasné prohlášení obou manželů je ale mnohem větší záruka toho, že vše proběhne bez problému.
Vypořádání SJM — buďte informovaní
Jak jde vidět, pokud je vztah obou manželů na šikmé ploše, vypořádání společného majetku může být náročné. Osobně doporučuji informovat se a probrat váš případ s odborníky z oblasti rodinného práva.
Vaším ideálním společným cílem by mělo být hledání řešení, které bude vyhovovat oběma stranám. Díky tomu bude celý proces rychlejší a méně bolestný.
Pokud vás čeká rozvodové řízení a rádi byste vaše společné nemovitosti řešili prodejem, ozvěte se mi. Ráda se o vše ohledně prodeje postarám a usnadním vám toto složité období, jak jen to bude možné.