Dědické řízení bývá často spojeno s negativními emocemi. Právě proto je ale dobré vědět, co od něj po právní stránce očekávat.
Pokud je před vámi dědické řízení, jehož součástí bude s velkou pravděpodobností i nemovitost, je dnešní článek přesně pro vás.
Na základě čeho je možné dědit
Je několik situací, při kterých se z vás může stát účastník dědického řízení. Jsou to tyto možnosti:
- Dědická smlouva
Typ smlouvy, kterou se zůstavitel (majitel nemovitosti) a dědic dohodnou na konkrétní podobě dědictví. - Závěť
Ta přichází na řadu v případě úmrtí zůstavitele. Závěť je jednostranné prohlášení o tom, koho si daný zůstavitel vybral za dědice. - Příbuzenský vztah
Pokud zůstavitel nesepsal ani jednu z předchozích smluv, přichází na řadu osoba, kterou podle vztahu k zůstaviteli určí zákon. Zpravidla se jedná o tyto osoby:- Nejbližší příbuzní
Jde o manželku nebo manžela, rodiče nebo děti. - Sourozenci, vzdálenější příbuzní nebo blízký spolubydlící
Blízkým spolubydlícím se rozumí člověk, který s dotyčným žil minimálně rok před jeho smrtí a staral se o domácnost, nebo na něm byl existenčně závislý.
- Nejbližší příbuzní
Jak dědické řízení probíhá
Dědické řízení má vždy obdobný průběh.
- Po smrti zůstavitele je řízení zahájeno. Jeho vedením je (soudem) pověřen notář, kterému se v tomto případě říká soudní komisař.
- Ten zjistí, jestli došlo k sepsání závěti nebo uzavření dědické smlouvy.
- K samotnému získání dědického práva dochází až na základě dědického řízení (nikoliv hned po smrti zůstavitele).
- V samotném řízení se také mohou dědicové dohodnout, kdo získá jakou část majetku (tzv. dohoda dědiců).
- Součástí dědického řízení je i 15denní lhůta pro odvolání.
- Pokud všichni účastníci s rozhodnutím souhlasí, je možné se práva na odvolání rovnou vzdát, čímž celý proces o tuto lhůtu urychlíte. Dědické rozhodnutí nabude právní moci hned.
- Poté je řízení ukončeno.
Co když nemovitost zdědí více lidí (např.sourozenců)? Čtěte tady.
Jak je to a poplatky vám povím zde.
Nemovitost jako součást dědického řízení
V rámci řízení po vás bude notář chtít také odhad nemovitosti pro dědické řízení. Posudek už není nutné zařizovat u soudního znalce, stačit vám bude jiný kvalifikovaný odhadce (třeba realitní makléř).
Notář také zajistí zápis nového vlastníka (dědice) do katastru nemovitostí.
- Vlastníkem se jako dědic stáváte už okamžikem rozhodnutí dědického řízení (nikoliv až zápisem do katastru).
- Můžete tak prakticky ihned po rozhodnutí uzavírat kupní smlouvy. S tímto ale doporučuji počkat do doby, než budete jako vlastník uveden v katastru nemovitostí.
Daňové povinnosti — dědictví nemovitosti
Příjmy z dědictví jsou obecně od daně osvobozeny. Výjimkou jsou nemovitosti v hodnotě přesahující 5 milionů Kč.
Jak postupovat, pokud v rámci dědického řízení ocení vaši nově nabytou nemovitost nad tuto částku, a vy se ji rozhodnete prodat?
- Je nutné oznámit tuto skutečnost finančnímu úřadu.
- Pokud budete nemovitost následně prodávat za cenu, která předmětné ocenění přesáhne, (a nemůžete uplatnit osvobození od daně z příjmu při prodeji) podléhá rozdíl dani z příjmu.
Osvobození se pak často týká vlastnictví nemovitosti po dobu deseti let před prodejem. Pokud byl zůstavitel příbuzným v přímé řadě nebo manžel/ka, lze do této lhůty započítat i dobu, kdy nemovitost vlastnil on/ona nebo pokud jste v nemovitosti mezi dědictvím a prodejem bydlel 2 roky.
Zdědili jste nemovitost a rádi byste ji prodali? Zajímají vás daňové povinnosti vašeho případu a nechcete mít s prodejem starosti? Tato situace je běžná. Ozvěte se mi, ráda se o vše postarám.