Koupili jste nemovitost? Nebo jste nemovitost dostali darem? Tak jak tak, samotné podepsání kupní nebo darovací smlouvy ještě převod nemovitosti neznamená.
Vlastnické právo totiž nabydete až provedením zápisu do katastru nemovitostí. Tomu předchází doručení návrhu na vklad na příslušný katastrální úřad. Jak na to, aby vše proběhlo hladce a bez zbytečných zdržení?
Návrh na vklad — jak na něj
Jak už jsem řekla, vlastnické právo na vás přechází až po zápisu do veřejného seznamu – do katastru nemovitostí (KN).
Proto je důležité dbát na to, aby byla kupní cena, kterou kupující vložil do úschovy, vyplacena až po tomto zápisu. Aby k tomu mohlo dojít, je třeba vyhotovit návrh vkladu do katastru nemovitostí. Možnosti máte dvě:
- stanovený formulář vytisknout, ručně vyplnit a odevzdat
- vyplnit formulář online (tuto doporučuji já – je velmi intuitivní a bezpečně vás navede)
Co musí návrh na vklad obsahovat?
- označení příslušného katastrálního úřadu a pracoviště
- specifikaci nemovitosti
- osobní údaje účastníků (kupující, prodávající)
- vymezení práv
- označení nabývacích titulů (kupní či darovací smlouva)
- další přílohy, sloužící jako podklad (např. plná moc s ověřeným podpisem)
Pokud řešíte tuto situaci poprvé, doporučuji obrátit se na realitního makléře nebo /advokáta. Pokud bude totiž váš návrh obsahovat chyby nebo neúplné údaje, bude vaše žádost zamítnuta. Vy tak přijdete o správní poplatek a především o čas (někdy i v řádech měsíců).
Jaké dokumenty budete potřebovat?
- Návrh na vklad do KN může podat prodávající i kupující (případně zastupující třetí strana). Aby se celý proces co nejvíce urychlil, doporučuji do vaší kupní nebo darovací smlouvy zahrnout údaj o tom, který účastník a do jaké doby návrh na vklad příslušnému katastrálnímu úřadu doručí.
- Kupní smlouva pro katastrální úřad musí obsahovat úředně ověřené podpisy obou stran, u návrhu na vklad stačí pouhý podpis navrhovatele.
- Další dokumenty pro katastrální úřad závisí na dané situaci. Někdy stačí pouze návrh a vkladová listina (kupní či darovací smlouva), jindy je potřeba doložit další dokumenty (geometrický plán, plná moc, atd.)
Se všemi nezbytnými dokumenty vám opět pomůže zkušený realitní makléř nebo advokát.
Poplatky
Podat návrh je tedy možné datovou schránkou, poštou nebo osobně. Ve všech případech se s podáním návrhu pojí správní poplatek 2.000 Kč.
Co se poplatků týče, většinou platí:
- Jedna listina + jeden návrh na vklad = jeden poplatek
Pokud dojde k rozdělení kupní smlouvy a dohodě o zřízení služebnosti do dvou dokumentů, je třeba podat návrh dvakrát a zaplatit dvakrát také poplatek.
Poplatek pak můžete uhradit takto:
- osobně na katastrálním úřadu
- bankovním převodem
- kolkem
Opět doporučuji ve smlouvě specifikovat, kdo tento poplatek uhradí.
Jak dlouho to trvá?
- Obvykle hned následující (pracovní) den od doručení návrhu na vklad úřad označí nemovitost tzv. plombou. Ta značí, že u práva k nemovitosti probíhají změny. Tato plomba jde vidět i v neplacené verzi nahlížení do katastru nemovitostí.
- Další den pak o této skutečnosti informuje vlastníka (poštou na adresu trvalého bydliště nebo datovou schránkou). Vyžádat si lze také oznámení SMS nebo e‑mailem.
- Pokud bylo vše splněno, katastrální úřad vklad povolí a právní účinky pak nastávají zpětně – ke dni, kdy návrh na vklad úřadu přišel.
- Katastrální úřad nikdy nepovolí vklad dříve, než po uplynutí dvacetidenní lhůty (od vyznačení plomby).
- Při nesplnění podmínek pak úřad žádost zamítne.
Proč dvacetidenní lhůta?
Toto období je tzv. ochranná lhůta. Dává vlastníkovi příležitost včas se bránit, pokud by se jednalo o podvodný nebo jinak závadný vklad.
Kupujícího může plomba upozornit na to, že u nemovitosti probíhají změny, a je třeba být ohledně uzavírání kupní smlouvy obezřetný (může například probíhat vkladové řízení na třetí osobu).
Pokud vše proběhne hladce, po uplynutí této ochranné lhůty probíhá zápis do katastru nemovitostí a odstranění plomby přibližně týden. Úspěšný vklad je tedy většinou kompletně dokončen do cca 30 dní.
Když se vloudí chyba
Vady v návrhu vkladu do katastru nemovitostí dělí katastrální úřad na odstranitelné a neodstranitelné.
Odstranitelné vady
Sem patří například:
- chybějící úředně ověřené podpisy
- nezaplacení správního poplatku
- chyby v textu a pod.
U těchto vad vám dá úřad dostatečnou lhůtu pro jejich odstranění.
Neodstranitelné vady
Sem patří například:
- špatné označení nemovitosti
- neuvedené spoluvlastnické poměry
Pokud obdržíte informaci o neodstranitelných vadách, nečekejte na zamítnutí, vzdejte se práva na odvolání a vezměte návrh zpět (s tímto postupem musí souhlasit všichni účastníci vkladového řízení).
O poplatek sice přijdete i v tomto případě, ale pokud nedojde k zamítnutí z katastrálního úřadu, nebude vám nové vkladové řízení (po opravě) zdržovat třicetidenní lhůta. V té lze totiž zamítnutí napadnout u soudu, proto se “opravná” vkladová řízení přerušují.
Proč si vzít na pomoc realitního makléře nebo advokáta?
Kromě času, o který vás chybný návrh na vklad připraví, jsou tu také další rizika. Pokud se totiž chyby v návrhu spojí např. s chybami v kupní či darovací smlouvě, může se stát, že zapomenete na převod pozemků či přístupové cesty, podílu na společných částech nebo na přidruženou nemovitost, jež je prodávané nemovitosti součástí.
V tomto případě je pak náprava složitější a zdlouhavá.
Převod nemovitosti je proces poměrně složitý, nabízející dostatek příležitostí, kde udělat chybu. Za sebe doporučuji nespoléhat se na štěstí a rady z internetu. Přenechte komplementaci dokumentů a převod zkušenému realitnímu makléři. Ušetříte čas, peníze a možná i hromadu nervů. Jsem tu pro vás!