Chystáte se pronajímat nemovitost? Pak vás mimo jiné čeká důležitý krok — nastavit si výši nájmu a také záloh za služby.
Výše nájemného je v podstatě na vaší úvaze (a stavu realitního trhu), nastavení záloh má svá pravidla. Jak tedy na to?
Nájemné
Co se výše nájemného týče, žádná pravidla nejsou. Nemovitost je vaše a je jen na vás, na kolik měsíčně si jí ceníte. Vždy je ale nutné zohlednit tyto faktory:
- lokalitu (popularitu lokality)
- dispozice nemovitosti
- stav
- občanskou vybavenost dané lokality
- plánovanou výstavbu
- hlučnost
- atd…
Pokud požádáte o pomoc realitního makléře, ideální cenu vám pomůže nastavit on. Pokud se chystáte na pronájem svépomocí, můžete se inspirovat na realitní inzerci. Vždy je ale třeba myslet na to, že pravděpodobně neznáte všechny detaily, které je u ceny třeba vyhodnotit. Nemáte také informace, jak dlouho je daná nemovitost v nabídce (příliš vysoká cena) nebo zda není cena naopak podhodnocená.
Co pronájem a daň z příjmů? Čtěte tady!
Co zohlednit do energií a služeb
Sem patří položky, které souvisí s užíváním nemovitosti (nájemce z nich má okamžitý užitek). Sem patří:
- elektřina
- plyn
- vodné a stočné (teplá a studená voda)
- teplo (např. ústřední topení)
- osvětlení a úklid sdílených prostor
- rozhlasový a televizní signál
- údržba a provoz komínů
- odpadní vody a čištění jímek
- odvoz komunálních odpadů
Elektřinu a plyn doporučujeme nechat nájemce přepsat na sebe (nicméně povinné to není, i za tyto služby můžete vybírat zálohy).
Rozsah služeb vymezuje tento zákon.
Jak nastavit zálohy
Možností je více.
- Historie
Pokud máte k dispozici dřívější výpisy za služby, zvládnete je (s přihlédnutím k aktuální situaci) nastavit i pro aktuální potřeby.
- Evidenční list
U bytů vycházíte z tzv. evidenčního listu (jinak také předpis záloh/výpočtový list). Ten, jakožto vlastník dané bytové jednotky, obdržíte od správce budovy.
Tento list dostanete pokaždé, když se bude měnit výše předepsaných záloh (ty se rovnoměrně rozpočítávají mezi všechny nájemce) i počet osob v bytě. Nájemníkovi nastavíte zálohy jen z těch položek, které můžete ze zákona na nájemníka přenést.
V něm najdete rozpis záloh, které se účtují podle:
- podlahové plochy (nezávisle na počtu osob v domácnosti)
- na základě počtu osob, které v domácnosti budou
Chcete pronajímat byt cizincům? Přečtěte si, jak na to!
Kdo udává v ČR výši záloh
Výši záloh stanovuje vždy konkrétní dodavatel a to na základě průměrné spotřeby domácností. Vždy je jen na vás, zda se rozhodnete platit zálohy vyšší (pro klid duše na konci roku) — pokud máte komodity psány na vás, stačí si dohodnout úpravu s dodavatelem.
- Pokud jste v nájmu, majitel bytu vám musí 1x ročně doložit vyúčtování. Na základě toho pak budete spolu řešit doplatky/nedoplatky.
Ke změnám výše těchto záloh docházet může i nemusí. Protože má zpravidla každý nájemce jiné potřeby a vyžaduje jinou míru komfortu, většinou se zálohy upravují po prvním roce bydlení nového nájemce. Pokud vám nájemce na konci roku opakovaně vrací větší sumu, můžete si zažádat o změnu sami. Pokud naopak často doplácíte, není od věci zálohy zvýšit a “připlácet” tak průběžně.
- Speciální situací jsou pak neočekávatelné změny na energetickém trhu, jako například energetická krize, která nás potkala v roce 2022.
Co do služeb započítat nelze
Mimo zálohy na služby jdou zásadně náklady, které jsou spojeny s vlastnictvím nemovitosti. Je pochopitelné, že pronajímatele napadne započítat tyto věci do nájmu. Často se pak ale stává, že je určený nájem příliš vysoký a o byt není zájem.
- Pokud jste v nájmu a tyto položky máte rozepsány ve smlouvě, můžete se dožadovat jejich vrácení.
Jedná se o:
- správcovský poplatek
- fond oprav (který je určen na rekonstrukce a opravy nemovitosti)
- pojištění (nemovitosti)
- odměny členům družstva
Zajímá vás, jaká jsou práva a povinnosti pronajímatele? Čtěte tady!
Chcete pronajímat ale nechcete se o hledání nájemce a sepisování smluv starat? I s tím si poradím. Stačí se ozvat!