Pronájem cizincům, obzvlášť ve větších městech, už je dnes naprosto běžnou praxí. Zákon vám v tomto směru nepokládá pod nohy žádné překážky nebo omezení, je jen potřeba myslet na některá specifika. Jaká to jsou?
Oznamovací povinnosti
- Oznámení o ubytování
Oznámení o ubytování cizince je nezbytné podat do třech pracovních dní od data ubytování. Podat ho lze:
– elektronickou formou (aplikace UBYPORT)
– předložením vyplněného přihlašovacího tiskopisu
– předložením stejnopisu listinného dokumentu obsahujícího údaje v rozsahu přihlašovacího tiskopisu (např. nájemní smlouva)
Více najdete ZDE.
- Domovní kniha nebo nájemní smlouva
Dalším nezbytným dokumentem je domovní kniha. Zapisuje se do ní jméno, příjmení, datum narození, státní příslušnost, číslo cestovního dokladu i doma ubytování (odpovídající nájemní smlouvě). Tuto knihu máte povinnost uchovat po dobu šesti let ale je možné ji nahradit nájemní smlouvou. Doba uchování je stejná.
- Potvrzení o ubytování
Potvrzení o ubytování musíte cizinci na jeho žádost vystavit.Potvrzení musí obsahovat všechny již zmiňované údaje (včetně doby ubytování.) - Ohlašovací povinnost
V případě úmrtí cizince jste povinni skutečnost neprodleně ohlásit. - Povinnost poskytnout vstup
cizinecké policii do prostoru pronajímaného cizinci bezprostředně po vyžádání
Pokud tyto povinnosti nedodržíte, může vás čekat pokuta až ve výši 50.000 Kč.
Víza
Riziko předčasného ukončení práva k pobytu je u občanů ze zemí EU v podstatě zanedbatelné.
Při uzavírání smlouvy s cizincem pocházejícím mimo EU ale doporučuji požadovat informace ohledně doby platnosti víz (povolení k pobytu). V opačném případě totiž riskujete, že bude nájem ukončen předčasně právě z důvodu, že cizinec ztratí právo na území ČR pobývat.
Vymahatelnost nájemného nebo náhrady škody v zahraničí je často velmi problematická. Doporučuji se z těchto důvodů jistit vyšší vratnou kauci.
Pozor při psaní nájemní smlouvy
Účastníkem právního vztahu je v tomto případě příslušník jiného státu, proto jde o “smlouvou s mezinárodním prvkem” a případný spor by se mohl řešit před zahraničními soudy.
- Doporučuji přidat si proto do smlouvy ustanovení o “volbě práva”.
Znění tohoto ustanovení může být například:
„Obě strany se společně dohodly, že spory vzniklé z této smlouvy i v souvislosti s ní budou řešeny příslušným českým soudem, a to podle českého práva“. - Druhou možností je volba práva rozhodčí doložkou, která je pro pronajímatele výhodnější:
„Všechny spory vznikající z této smlouvy a v souvislosti s ní budou rozhodovány s konečnou platností u Rozhodčího soudu při Hospodářské komoře České republiky a Agrární komoře České republiky podle jeho řádu jedním rozhodcem jmenovaným předsedou Rozhodčího soudu.“
Potřebujete poradit? Nebo byste starosti o hledání nájemce nechali na někom jiném? Žádný problém, stačí se ozvat. Postarám se o vše za vás!