Jste fyzická osoba a část vašeho příjmu jde z pronájmu nemovitostí? Co můžete dát do nákladů? A jak vše zdaňovat? To vám povím dnes.
Daň z příjmu fyzických osob
Pokud jste fyzická osoba a pronajímáte nemovitosti, týká se vás daň z příjmu z pronájmu — po odečtení výdajů se jedná o daň ve výši 15 % nebo 23 %.
V roce 2021 byla zrušena solidární daň, která byla nahrazena právě 23% sazbou. Tato solidární daň se příjmů z prodeje netýkala, 23% sazba se už na příjmy z prodeje vztahuje.
Pokud vaše příjmy v loňském roce překročily 48 násobek průměrné hrubé mzdy (jsou vyšší než 1.867.728 Kč), je vaší povinností zdanit příjmy, které tuto hranici překročily 23% sazbou.
Příjmy a výdaje
- Příjmy
Do příjmu se počítá pouze příjem z pronájmu. Nepočítáme do něj zálohy za služby.
- Výdaje
Pokud pronajímáte, můžete uplatnit odečet výdajů paušálně, nebo podle skutečných (prokazatelných) výdajů, které k dosažení a udržení vašeho příjmu z pronájmu potřebujete.
Paušální výdaje odpovídají 30 % vašeho příjmu z pronájmu (maximálně ale do výše 600.000 Kč).
Výdaje skutečné jsou pak různorodé, mezi ty nejčastější a běžné patří například toto:
- náklady spojené s hypotékou
- odpisy nemovitosti
- daně a pojištění z nemovitosti
- údržba a opravy
- vybavení pronajímané nemovitosti
- odměna realitní kanceláři
- pokud vlastníte vozidlo, můžete si dát do nákladů i výdaje na dopravu, která s pronájmem souvisí
- další náklady spojené s pronájmem…
Výdaje — jaké vybrat?
Jak už jsem psala, je na vás, jaký způsob odečtu výdajů si vyberete. Jaký je mezi nimi rozdíl?
Paušální výdaje
Zde vyhrává jednoduchost. Není třeba nic evidovat. Není ale vždy tou nejvýhodnější volbou. Paušální výdaj tvoří 30 % z vašeho příjmu (maximálně však již zmíněných 600.000 Kč).
Příklad
- Paní Kopecká pronajímá byt za 15.000 Kč měsíčně (plus platby za služby). Její roční příjem z tohoto pronájmu tak dělá 180.000 Kč. Uplatňuje 30% paušální výdaje a byt zdaňuje podle § 9 ZDP.
Její daňová povinnost pak vypadá následovně (pro jednoduchost jsem do výpočtu nezahrnula další parametry, jako slevu na poplatníka, zvýhodnění na děti atd):
Skutečné výdaje
V tomto případě už je nutné vedení evidence. Vynaložené úsilí se vám ale může vrátit.
Příklad:
- Paní Kopecká se rozhodla pro skutečné výdaje.
- Byt si pořizovala na hypotéku, do výdajů si tedy mohla započítat úroky z hypotéky, odpisy bytu i další výdaje spojené s pronajímáním.
- Byt si koupila v roce 2021, stál ji 6.000.000 Kč. Vzala si na něj hypotéku ve výši 4.000.000 Kč a s úrokovou sazbou 3 %.
- Zvolila také zrychlené odepisování. Podle § 30 Zákona o dani z příjmu spadá její byt do 5. odpisové skupiny — doba odepisování je tak 30 let.
- Pro účely odpisování pak odečetla od kupní ceny cenu pozemku — tu jí určil svým posudkem znalec nemovitostí.
- Výsledná cena nemovitosti bez pozemku vyšla na 5.920.000 Kč.
- Tato cena byla výchozím bodem odpisového plánu. Zrychlený odpis pro první rok činí 197.334 Kč.
Jak ukazuje tabulka, evidence skutečných výdajů byla v tomto případě jednoznačně výhodnější. I kdyby si v tomto případě klientka nekupovala byt s pomocí hypotéky a neuplatňoval drobné výdaje, zrychlený odpis se postará o to, aby v prvních letech pronajímání žádné daně platit nemusela. Co víc? O tuto ztrátu si klientka může snížit základ daně.
Odpisy nemovitého majetku
Odpisy nemovitého majetku jsou další krok. Podle § 30 Zákona o dani z příjmu patří nemovitosti do 4., 5. nebo 6. odpisové skupiny.
Detaily a zatřídění všech typů nemovitostí najdete ZDE.
Odpisy pozemků
V rámci odpisů nemovitého majetku je třeba dát pozor na pozemek, který se do odpisů nezapočítává. Je proto potřeba hodnotu pozemku odečíst (například podíl na pozemku, na kterém dům stojí).
Zrychlené nebo lineární odpisy
Vybrat si můžete z dvou typů odepisování:
Důležité je vybrat ten nejlepší způsob hned na začátku, protože zvolený typ nejde měnit. Který typ odpisů je pro vás výhodnější můžete zjistit v Odpisové kalkulačce.
7 a § 9 Zákon o dani z příjmu
Výpočet daní z příjmů se liší také podle toho, jakým způsobem jste příjem z pronájmu získali:
- § 7 Zákon o dani z příjmu
Pronajímáte formou krátkodobých podnájmů? Pronajímáte pokoje v penzionu nebo nabízíte svůj byt formou Airbnb? U tohoto typů pronájmu se jedná o podnikatelskou činnost, jste povinni hradit i sociální a zdravotní pojištění a danit své příjmy podle § 7 Zákona o dani z příjmu.
- § 9 Zákon o dani z příjmu
Pod tento zákon pak spadáte v případě, že máte příjem z nemovitosti, kterou jste nezařadili do obchodního majetku. Zde nemusíte hradit zdravotní ani sociální pojištění.