Události posledních dní nám ukázaly, jak snadno můžeme přijít o domov vlivem neovladatelných přírodních živlů.
Kupujete nemovitost? Nahlédněte včas do povodňové mapy a zjistěte, jestli se vaše nemovitost nenachází v rizikové oblasti.
Povodňové zóny – co to znamená?
Povodňové zóny vám pomohou zjistit, jak vysoké nebezpečí v případě povodní vaší nemovitosti hrozí. Dělí se podle rizikovosti na čtyři zóny:
- 1. zóna / Velmi nízké až zanedbatelné riziko.
- 2. zóna / Nízké riziko (toto je zóna tzv. 100leté vody).
- 3. zóna / Střední až vysoké riziko (zóna tzv. 50leté vody).
- 4. zóna / Velmi vysoké riziko.
Jak je to s pojištěním v povodňových zónách?
To, v jaké povodňové zóně vaše nemovitost leží, bude mít zásadní vliv na její pojištění. A to může někdy přijít pěkně draho.
- 1. zóna / S velkou pravděpodobností vaši nemovitost pojistíte bez navýšení pojistky.
- 2. zóna / Tady už vám pojišťovna může pojistné navýšit.
- 3. zóna / Pojišťovna může pojištění odmítnout. Pokud vám nemovitost přece jen pojistí, pojištění bude výrazně vyšší nebo pojistné plnění nižší. Často je také podmínkou vaše vyšší spoluúčast při škodách.
- 4. zóna / V této zóně už je vaše nemovitost v podstatě nepojistitelná. Konzultujte ale vždy konkrétní případ přímo u vaší pojišťovny.
Jak povodňovou zónu zjistíte?
Povodňový informační systém (POVIS)
První možností je zkontrolovat si svou povodňovou zónu prostřednictvím mapy POVIS, které provozuje Ministerstvo životního prostředí. Najdete ji na webu webmap.dppcr.cz.
Nemoreport
Další možností, jak si povodňovou situaci ověřit, je Nemoreport. Veškeré informace o povodňové zóně pro danou adresu získáte za poplatek na tomto webu.
Ptejte se pojišťovacích poradců
Pokud se před svým spolehlivým pojišťovacím poradcem zmíníte, že byste rádi nechali novou nemovitost pojistit před povodněmi, rád vám důležité informace před podpisem smlouvy sdělí.
Prohlášení prodávajícího
Poslední varianta, kterou osobně příliš nedoporučuji.
- Prodávající může s vidinou prodeje a peněz záměrně lhát nebo situaci zlehčovat.
- Pokud si je prodejce jistý, že povodně rizikem nejsou a nemovitost zatopena nikdy nebyla, trvejte na přidání jeho tvrzení do rezervační smlouvy.
Následně si nezapomeňte tyto informace ověřit. Pokud by prodejce lhal, bude snadnější od smlouvy odstoupit.
Jaký je rozdíl mezi povodní a záplavou?
Řešíte, na co se pojistit? A který živel ohrožuje vaši nemovitost? Pojďme se podívat, jaký je mezi povodní a záplavou rozdíl.
Povodeň
- Definice zní takto: povodeň je dočasné překrytí země vodou, která normálně není pod vodou. Co si pod tím představit? Třeba řeku, která se vylila z břehů a rozlila se do okolních polí.
- Povodně bývají spojovány s potoky a řekami (vodními toky). Velké množství srážek nebo tání sněhu způsobí, že vodnímu toku dojde kapacita, a rozlije se do okolního prostoru.
Záplava
- A definice záplavy? Situace, kdy voda nečekaně zatopí oblast, kde se běžně nenachází.
- Záplava může být způsobena různými příčinami a nezahrnuje nutně jen vodu z řek. Patří mezi ně průtrž mračen, silný déšť, poničená hráz nebo voda, která unikla po havárii potrubí.
- Záplava může být výsledkem povodně, příčiny ale může mít víc.
Povodně a záplavy dokážou pořádně zkomplikovat život. O situacích, kdy vaši nemovitost nemáte pojištěnou, ani nemluvím.
S klienty před koupí nemovitost vždy prověřuji. Prověření povodňové zóny k tomu samozřejmě patří. Chcete s koupí nemovitosti pomoct? Ráda budu u toho, stačí se ozvat.