Vyjednávat o ceně nemovitosti? Nebo to nechat být a koupit či nekoupit tak, jak je?
Vyhlédli jste si nemovitost. Zúčastnili jste se prohlídky. Všechno se vám zdá poměrně skvělé. Až na jednu věc. Cena. Je totiž poněkud vyšší, než by se vám líbilo. Než se rozhodnete svou nemovitost snů “zahodit”, přečtěte si dnešní článek.
Dá se cena ovlivnit?
Byť se někdy cena může zdát být jednoznačně konečnou, téměř vždy je určitý prostor k vyjednávání. Existuje totiž mnoho věcí, které tu skutečně finální cenu ovlivňují. Pokud je poznáte, může být sleva vaše.
Kdy vyjednávat nemá smysl?
Jsou i případy, kdy vyjednávání není na místě. Jedná se zejména o nemovitosti, kdy je zájemců mnoho. Pokud o nemovitost opravdu stojíte, je v tomto případě lepší s prodejcem nesmlouvat a kývnout na jeho cenu bez pokusů o získání slevy, ať o nemovitost zbytečně nepřijdete.
Co vše ovlivňuje cenu nemovitosti
Faktorů, které konečnou cenu ovlivňují je opravdu spousta. Jedná se například o:
- lokalitu,
- technický stav nemovitosti (budovy jako celku, stejně jako samostatné jednotky),
- orientace oken,
- garáž, sklep, balkon, terasu či zahradu,
- občanskou vybavenost,
- možnosti dopravy,
- hluk,
- sousedské vztahy,
… a mohla bych pokračovat.
Více jsem o ceně psala v tomto článku.
Vaše přání a potřeby
Máte jasno v tom, co chcete a skutečně potřebujete? Měli byste. Klidně si napište seznam toho, co je pro vás u nemovitosti opravdu důležité. Pokud majitel nemovitosti uvidí, že kompromis vaše jasné rozhodnutí oslabuje, je možné, že na vyjednávání spíše přistoupí.
Správné argumenty jsou základ
Pokud máte v plánu vyjednávat o ceně, doporučuji dobře se připravit. Jak?
- Jen silná argumentace postavená na opravdu kvalitním základě může být úspěšná.
-
- Emoce si nechte na pozděj. Je důležité působit sebejistě a udržet si chladnou hlavu. Nadšení, netrpělivost, přílišný nátlak… to vše vám může vyjednávání snadno pokazit.
- Pokud si nejste jistí, nebojte se oslovit odborníky.
Jaká fakta hrají ve váš prospěch?
- Nemovitost je ležák
Pokud je nemovitost v nabídce dlouho, zájem patrně není veliký. Ať už je důvod jakýkoliv, tento fakt je sám o sobě skvělým důvodem k získání slevy.
Srovnání cen - Dají se obdobné nemovitosti (stavem, lokací, dispozicemi) sehnat za méně peněz? Reálné srovnání tržní ceny také může dobře fungovat. Pro hrubý přehled můžete nahlédnout například sem nebo sem. Nezapomínejte ale, že neznáte okolnosti, za jakých byla daná nemovitost prodána.
- Stav a stáří nemovitosti
Je technický stav nemovitosti horší? Bude vyžadovat investici v podobě rekonstrukce? Pak se jedná o další skvělý argument pro snížení ceny. - Jste ochotni platit ihned
Peníze většinou mluví k prodávajícímu jasně. A často je možnost okamžité platby bez potřeby řešit hypotéku dostatečně velkým argumentem pro slevu. Vše je totiž rychlejší a jistější.
Pokud kupujete nemovitost poprvé, možná se vám bude hodit můj článek.
Jak začít vyjednávat
Za svoji praxi jsem se setkala s mnoha situacemi. Existuje několik univerzálních rad, jak začít vyjednávat. Ty další, neméně důležité, už jsou ale individuální a tedy nepřenosné. Co případ, majitel a nemovitost, to individualita. Pojďme tedy na ty obecné:
- Velmi důležité je mít sympatie prodávajícího na své straně. S arogancí daleko nedojdete. Buďte milí, vnímaví a příjemní.
- Vždy se snažte zjistit o druhé straně co nejvíce informací. Zjistěte, proč prodávající nemovitost prodává, jaký k ní má vztah a jak moc spěchá na peníze. Zda už ví, kde bude bydlet po prodeji nebo na co chce peníze z prodeje použít. Někteří prodejci jsou sdílní, jiní méně. Snažte se jemně zjistit maximum.
- Na konci projevte velký zájem, doplněn o “ale”. Sdělte mu své argumenty, které vám zabraňují koupit nemovitost za nabízenou cenu.
- Nesnažte se hned říct cenu, o kterou reálně stojíte. Danou cenu podhodnoťte. Pak je větší šance, že se s prodávajícím setkáte na středu. Přesně tam, kde chcete. Vámi nabízená cena by ale vždy měla být realistická.
- Mějte trpělivost. Samotné jednání (a přemýšlení prodávajícího) může trvat týdny. Projevte vstřícné pochopení a udržujte i nadále kontakt.
Řekněte si o pomoc
Možná byste se do vyjednávání moc chtěli pustit, ale cítíte, že tohle vaše silná stránka nebude. Je to úplně v pořádku.
Umění vyjednávat patří sice mezi soft skills, jednoduché ale rozhodně není. Úspěšné vyjednávání vyžaduje zkušenosti a z nich plynoucí předvídavost, znalosti psychologie i obchodní strategie.
Pokud se rozhodnete nechat nákupní proces a s tím spojené vyjednávání raději na odborníkovi, stačí se ozvat. Ráda využiji všechny své zkušenosti a schopnosti pro váš budoucí domov.