Velké téma poslední doby. Hledáte pronájem pro sebe a svého zvířecího mazlíčka? Pak možná víte, že mnoho majitelů nemovitostí ke zvířatům nakloněno není.
Je domácí mazlíček opravdu takový problém? A má majitel právo zvíře v bytě zakázat? Pojďme se na to dnes spolu podívat.
Občanský zákoník a pronájem se psem/kočkou
Pokud chováte křečky nebo rybičky (obecně zvířata žíjící v kleci nebo jiném uzavřeném prostoru), tento problém se vás netýká. Jinak už jsou na tom majitelé psů nebo koček. Občanský zákoník má jasno – pronajímatel nájemci nesmí zakazovat chovat v bytě domácí zvíře.
Přesněji: nájemce má právo chovat v bytě zvířata, nepůsobí-li jejich chov pronajímateli nebo ostatním obyvatelům nemovitosti obtíže nepřiměřené poměrům v domě a jeho společných prostorách.
A realita?
Často si podmínku bydlení bez zvířat kladou pronajímatele už na prvních řádcích v realitním inzerátu.
Chci zvíře vs mám zvíře
-
Chci si zvíře pořídit
Pokud jste doposud mazlíčka neměli, ale rádi byste si jednoho do bytu pořídili, nikdy se nesnažte tuto informaci zamlčet. Buďte féroví a o svém úmyslu majiteli řekněte. Pokud by nesouhlasil a vy byste si zvíře pořídili jeho nesouhlasu navzdory, může se stát, že vám na konci nájemního období nebude smlouva prodloužena. Vypovědět nájemní smlouvu předčasně vám ale kvůli tomu nemůže.
-
Zvíře už mám
Pokud jste druhý případ, jste beze sporu v nevýhodě. Jak už jsem psala, majitelé si totiž pronájem bez zvířat píší často už do inzerátu. Pokud tedy narazíte na majitele, který si zvířata v bytě nepřeje, a zároveň bude mít na výběr více zájemců o pronájem, je bohužel jasné, kdo dostane přednost.
Proč pronajímatelé zvířata v bytě nechtějí
Důvodů je samozřejmě více. Tady jsou nejčastější z nich:
- špatná zkušenost z minulosti,
- obavy o poničení bytu a vybavení,
- sousedi, kteří zvířata v domě nechtějí,
- hluk v domě,
- pachy a alergeny, které v bytě zůstávají i po vystěhování.
Má to cestu ven? Může mít.
Jak změnit majitelův názor?
Naprosto chápu zoufalost, kterou občas majitelé domácích zvířat pociťují. Majitelem nemovitosti je ale bohužel pronajímatel a v konečném výsledku je vždy jen na něm, koho si do bytu vybere. Můžete ale zkusit následující kroky:
- Nikdy se nesnažte majiteli své zvíře zatajit. Raději buďte vždy upřímní a mluvte na rovinu.
- Pokud se o zvířatech v inzerátu nepíše, ale vy si chcete být zcela jisti, že bude váš mazlíček bez problémů přijat, vemte ho s sebou na prohlídku. Můžete tak majitele předvést, že se jedná o vychovaného tvora pod kontrolou, a on tedy nemusí mít strach.
- Občas pomůže návrh na sjednání pojištění odpovědnosti za škodu, které by zvíře potenciálně mohlo způsobit.
- Nabídněte reference od předchozích pronajímatelů.
- Navrhněte pravidelné inspekce bytu, aby se majitel mohl čas od času sám přesvědčit, že je jeho byt v dobrých rukou.
- Poslední a často velmi funkční metodou je vaše iniciativa, co se výše kauce týče. Pokud víte, že je vaše domácí zvíře bezproblémové, není se čeho bát.
Jak vybírat byt se psem/kočkou?
Z mé zkušenosti vím, že otevřenější k pronájmu s domácím mazlíčkem bývají:
- majitelé starších bytů,
- majitelé nevybavených bytů.
Buďme totiž upřímní – vaše zvíře může být sebečistotnější a sebehodnější, jisté riziko tu ale vždycky je.
Poškrábané nové parkety či dřevěná podlaha, chlupy nebo vytahané nitky na drahé pohovce… to vše jsou věci, které se zkrátka stát mohou. Je tedy zcela pochopitelné, že majitelé nových či dražších bytů jsou opatrní. Volte tedy rovnou byty, kde je větší šance, že majiteli zvíře vadit nebude.