Věděli jste, že vlastníkem nemovitosti se nestáváte poté, co nemovitost zdědíte nebo dostanete? Ani samotný podpis smlouvy ještě neznamená, že jste novým majitelem.
Abyste se stali právoplatným majitelem, je třeba doručit na příslušný katastrální úřad návrh na vklad do katastru nemovitostí. Dnes vám povím jak na to, aby vše proběhlo bez problémů a vy se mohli začít radovat z nové nemovitosti.
Jak to tedy je?
K převodu vlastnictví nemovitosti je nezbytný zápis do veřejného seznamu – do katastru nemovitostí. Přesně z toho důvodu je nezbytné, aby samotná kupní cena, která je mezitím v úschově, byla vyplacena právě až po tomto přepisu.
Na vás tedy čeká vyhotovení návrhu na vklad. Ten se podává prostřednictvím daného formuláře a to:
- vytištěného a ručně vypsaného
- vyplněného online – prostřednictvím interaktivního formuláře
Sama klientům vždy doporučuji volit online variantu. Ta vás jednoduše navede a pomůže vyvarovat se častých chyb.
Co musí návrh na vklad obsahovat?
- označení příslušného katastrálního úřadu a pracoviště
- přesné specifikace dané nemovitosti
- nabývací tituly (darovací nebo kupní smlouva)
- přesné údaje o účastnících řízení
- definice práv
- podklady pro zápis (plná moc, geometrické plány atd)
Buďte obezřetní
Pokud uděláte v návrhu chybu, nikdo vám hlavu neutrhne. Celý proces se ale zdrží (klidně o další měsíc) a vy přijdete o správní poplatek. Pokud tedy nemáte v tomto směru předchozí zkušenosti, doporučuji přenechat sepsání návrhu zkušenému realitnímu makléři nebo advokátovi. Jen tak si můžete být jisti, že vše proběhne hladce.
Jak na to?
Jestli návrh na vklad podáte vy nebo druhá strana je na domluvě. Zastoupit se můžete nechat také třetí osobou, např. realitním makléřem. Předem doporučuji domluvit kdo, kdy a v jaké lhůtě návrh doručí. Tyto fakta pak doporučuji zapsat do kupní, darovací nebo jiné převodní smlouvy. Tím opět šetříte čas a zamezíte potenciálním neshodám.
Při jednoduchých převodech většinou stačí doručit návrh a vkladovou listinu. Při komplikovanějších bývá nezbytné dodat i další dokumenty – plná moc, potvrzení o zániku zástavního práva nebo třeba geometrický plán pozemku.
Jak návrh podat?
Návrh na vklad můžete opět podat několika cestami:
- osobně
- poštou
- datovou schránkou
K podání se váže také správní poplatek. Ten aktuálně činí 2.000 Kč a váže se vždy k jedné listině. Je to jednoduché:
- jedna listina – jeden návrh na vklad – jeden správní poplatek
Pokud bude jedna listina obsahovat více dokumentů (např. kupní smlouvu a dohodu o zřízení služebnosti nemovitosti), budete platit poplatek pouze jednou. Pokud bude samotná listina rozdělena do dvou dokumentů, budete muset zaplatit poplatek dvakrát.
Poplatek můžete uhradit takto:
- osobně na katastrálním úřadě
- kolkem
- bankovním převodem
Pro zachování hladkého průběhu opět doporučuji předem specifikovat, kdo tento poplatek uhradí.
S jakou lhůtou počítat?
Nejpozději do druhého dne od doručení vašeho návrhu na vklad vyznačí katastrální úřad u nemovitosti plombu. Ta značí, že u nemovitosti probíhají právní změny.
Další den katastrální úřad o této plombě informuje vlastníka nemovitosti poštou nebo datovou schránkou, na žádost také e‑mailem nebo prostřednictvím SMS.
Pokud byly splněny všechny podmínky, katastrální úřad vklad odsouhlasí a právní účinky pak nastávají zpětně – ke dni, kdy byl návrh na vklad doručen. Pokud došlo k chybě, úřad návrh zamítne.
Tak jak tak, úřad vklad nikdy nepovolí dříve, než po uplynutí ochranné 20denní lhůty.
Co je ochranná lhůta?
Ochranná lhůta trvá 20 dní a myslí na bezpečí vlastníka i kupujícího. V této lhůtě se totiž vlastník může bránit případnému podvodnému převodu. Pro kupujícího může být plomba varovný signál, že se s nemovitostí dějí změny (v souvislosti s třetí osobou).
Ppokud kupujete nemovitost, doporučuji zkontrolovat, zda právě u ní není v katastru nemovitostí plomba. Tuto informaci můžete zdarma zkontrolovat v online prohlížení katastru nemovitosti.
Při splnění podmínek a uplynutí této ochranné lhůty plomby pak katastrální úřad zhruba do týdne provede zápis a plombu odstraní. Celý proces trvá přibližně třicet dní.
Co když uděláte chybu?
Pokud se přece jen stala chyba, je důležité vědět, do které kategorie spadá. Existují dva druhy vad:
- odstranitelné vady
- neodstranitelné vady
Odstranitelné vady
Chybí ve vaší žádosti na vklad úředně ověřený podpis? Zapomněli jste uhradit správní poplatek? Pak je to ještě dobré. Jedná se totiž o odstranitelnou vadu a katastrální úřad vám umožní v dostatečné lhůtě chybu napravit.
Neodstranitelné vady
Došlo k nedostatečné identifikaci nemovitosti v kupní smlouvě? Nesprávně jste nemovitost označili? Došlo k rozporu ve vkladové listině a návrhu na vklad? Pak je situace horší a katastrální úřad vaši žádost o vklad zamítne.
- Pokud obdržíte informaci o neodstranitelné vadě, nečekejte na zamítnutí a vzdejte se svého práva na odvolání.
- O poplatek přijdete, ale ušetříte třicetidenní lhůtu, která je spojena s rozhodnutím o zamítnutí. To je totiž doba, po kterou lze zamítnutí napadnout u soudu a po kterou se tedy nové vkladové řízení přerušuje.
Vady v návrhu způsobují časová prodlení v celém procesu. Zároveň ale mohou způsobit také to, že kupující nenabude všechny části nemovitosti, za které zaplatil. Může se zapomenout také na převod části pozemků (příjezdová cesta, zahrada, společné prostory…). Náprava bývá často složitá.
Závěrem
Každý děláme to, co umíme nejlépe. Proto i v tomto případě doporučuji předvídat a raději investovat do práce odborníka, který má s touto činností zkušenosti. Věřte mi, že za ten klid v duši to opravdu stojí.
Chcete poradit s nákupem nemovitosti? Nebo řešíte právě návrh na vklad do katastru nemovitostí a už se vám ze všeho mírně točí hlava? Od toho jsem tu, klidně se na mě obraťte!
A pokud jste se do tohoto dobrodružství přece jen rozhodli vyrazit na vlastní pěst, přečtěte si tento článek.