Prodej družstevního bytu má svá specifika. Nejste totiž přímým vlastníkem, v katastru nemovitosti je zapsáno družstvo. V tomto případě prodáváte část podílu (členská práva a povinnosti). Takže jak na to?
Cena
Víte, jaká je reálná cena, kterou za byt můžete dostat? Družstevní byty mají obvykle cenu o 5 – 10 % nižší, než byty v osobním vlastnictví. Nespoléhejte příliš na online odhady a nechte si udělat odhad odborný. Je mnoho specifik, které mohou cenu ovlivnit. Kam směřují okna, zda je byt po rekonstrukci či jaký má půdorys. Na družstevní byt si většinou nelze brát hypotéku. Tento fakt může výslednou cenu taky ovlivnit.
Výjimkou jsou případy, kdy:
- Družstevní byt kupující do 1 roku převede do osobního vlastnictví. Nejdřív však musí mít vypracováno tzv. Prohlášení vlastníka
- Kupující zastaví bance jinou nemovitost a poté může družstevní byt koupit s hypotékou.
Nezbytné dokumenty
Co mít nachystáno, případně si včas vyžádat od družstva? Jedná se o tato potvrzení:
- Potvrzení o bezdlužnosti vůči bytovému družstvu
- Potvrzení o vašem členství v družstvu a evidenční list
- Potvrzení o výši anuity či jejím splacení (= jaká částka zbývá k doplacení ceny. Pokud bytové družstvo dům koupilo od města, obvykle ho kupuje na splátky. Anuita je pak tedy poměrným vyjádřením celkové ceny za dům. O nesplacenou výši anuity se pak snižuje prodejní cena.)
Daň z příjmu
Včas si zjistěte, zda zrovna na vás neplatí výjimka o osvobození od placení daně z příjmu. Více se dozvíte v tomto článku.
Převod
- Rezervační smlouva
mezi prodávajícím a kupujícím. Touto smlouvou si nemovitost kupující rezervuje do doby, než složí kupní cenu. - Dohoda o převodu členských povinností a práv
Smlouva, kterou se byt převádí na družstvu. - Dohoda o finančním vypořádání
určí způsob platby peněz za převod. - Smlouva o úschově
stanovuje způsob úschovy kupní ceny i způsob následného vyplacení. Způsob úschovy má hned několik možností a vřele doporučuji obezřetnost. Více si můžete přečíst zde. - V případě prodeje družstevního bytu se vyhnete katastrálnímu úřadu, vše se řeší přes družstvo. V ideálním případě řešte všechny smlouvy za pomoci právníka či spolehlivého realitního makléře. Za převod si družstvo obvykle účtuje poplatek v řádu několika tisíc.
Oznamovací povinnost
Jako při každém prodeji nad 5 milionů Kč, i zde je nutné myslet na Finanční úřad. V opačném případě vám hrozí tyto pokuty:
- Pokuta ve výši 0,1 % z částky příjmu, pokud tuto povinnost splníte po lhůtě (aniž by vás k tomu musel vyzívat správcem daně).
- Pokuta ve výši 10 % z částky neoznámeného příjmu, pokud podáte oznámení až po výzvě Finančního úřadu.
- Pokuta ve výši 15 %, pokud výzvu od finančního úřadu ignorujete.
Revizní dokumenty
Tyto nezbytné dokumenty si nechte vypracovat s předstihem. Jedná se například o dokumenty k elektrozařízením, elektroinstalaci, plynoměrům a pod.
Pokud se rozhodnete svěřit prodej do rukou spolehlivého realitního makléře, odpadne vám spousta starostí. Sama klientům pomáhám s prodejem na denní bázi. Postarám se o správný odhad ceny, o všechny dokumenty, funkční marketing i nezbytné náležitosti. Chcete se nejdříve pobavit? Klidně se mi ozvěte. Jsem vám plně k dispozici!