Víte, že při prodeji domu je nezbytné dodat kupujícímu stavební dokumentaci? Pokud na to totiž zapomenete, může vzniknout problém pro obě strany. Proč? Čtěte dál.
Problém často nastává ve chvíli, kdy majitel nabyl nemovitost v dědickém řízení a původní majitel tyto dokumenty příliš neřešil (příkladem je nemovitost, kterou zdědil vnuk po svém dědečkovi).
Neznalost zákona neomlouvá
“Vlastník stavby je povinen uchovávat po celou dobu trvání stavby ověřenou dokumentaci odpovídající jejímu skutečnému provedení podle vydaných povolení. V případech, kdy dokumentace stavby nebyla vůbec pořízena, nedochovala se nebo není v náležitém stavu, je vlastník stavby povinen pořídit dokumentaci skutečného provedení stavby. Při změně vlastnictví ke stavbě odevzdá dosavadní vlastník dokumentaci novému vlastníkovi stavby.”
Povinnost uchovávat dokumentaci ke stavbě má vždy pouze vlastník, nikoliv stavební úřad. U těchto starších domů jsou pak častým problémem přístavby, stavěné bez stavebního povolení, nebo naopak chybějící stavby, které jsou ale v katastru evidovány. Kupující tak může žít v mylné představě, že je dům zkolaudovaný.
Pokud kupujete nemovitost na hypotéku, tyto skutečné stavy většinou prověřují už odhadci z banky. I přes tento fakt je ale vždy lepší prověřit si dům “na vlastní pěst”.
Rizika kupujících
Kupujete nemovitost? To, že je chybějící dokumentace problémem, většinou zjistíte až při rekonstrukci. Kudy vede odvětrávání kanalizace? Kudy elektřina? Jakou má dům hydroizolaci? A vodovodní potrubí? Všechny tyto otázky, na které nebudete znát odpověď, budou stavaře zajímat. Celá rekonstrukce se tím protáhne a zkomplikuje.
Absence této dokumentace by mělo být zohledněno v ceně. Zároveň získáváte silnou zbraň pro získání budoucí slevy z vadného plnění. Nicméně — není lepší mít jistotu, že společně s rekonstrukcí nepřijdou případné problémy?
Rizika prodávajících
Nepředali jste tyto dokumenty kupujícímu? Nebo jste je předali v nekompletním stavu? Pak vás dost možná v budoucnu čekají problémy spojené s vadným plněním a všechny jeho důsledky.
Jako prodávající nesete zodpovědnost za skryté vady nemovitosti do 5 let od prodej. Pokud v rámci této doby kupující přijde na to, že stav nemovitosti neodpovídá dokumentaci, může právem vyžadovat slevu z vadného plnění. V krajním případě může od kupní smlouvy odstoupit. Pět let je dlouhá doba. Pokud v rámci těchto pěti let začnou ceny nemovitostí klesat, je možné, že kupující bude chtít této výhody využít.
Nenechte nic náhodě
Jak sami vidíte, chybějící dokumentace může přinést problémy pro obě strany. V každém případě je vždy lepší mít vše v pořádku a vyvarovat se tak potenciálním potížím v budoucnu. Klid v duši, který vám vaše pečlivost přinese, za to rozhodně stojí!
Prodáváte dům a chtěli byste s dokumentací poradit? Nebo nemovitost naopak kupujete a nejste si jisti, co vše budete potřebovat? Napište mi, ráda si s vámi domluvím konzultaci!