Chystáte se prodávat nemovitost přes realitní kancelář? Pak budete jistě podepisovat zprostředkovatelskou smlouvu. Co by tato smlouva měla obsahovat a na co si dát pozor?
Vždy chtějte písemnou formu
Prodej nemovitosti je transakce, kolem které se točí dost peněz. Chtějte proto vždy smlouvu v písemné podobě. Pokud se vám makléř snaží tento požadavek vymluvit, pryč od něj. Písemná zprostředkovatelská smlouva je totiž zákonná povinnost (§ 9 odst. 2 Zákona o realitním zprostředkování).
Kvalitní smlouvou se jasně definuje vaše spolupráce. Smlouva udává účastníky, předmět prodeje, práva i povinnosti, dobu platnosti i výši odměny. Jasně tedy víte, na jaké služby a za kolik peněz máte právo. Díky tomu předchází obě strany potenciálním konfliktům do budoucna.
Zprostředkovatelská smlouva — co musí obsahovat?
Definice smluvních stran
Tedy prodávající a realitní kancelář. Pokud nemovitost vlastní více vlastníků, je potřeba uzavřít smlouvu se všemi (tedy ve smlouvě musí být všichni vlastníci definování — např. oba manželé a pod.).
Předmět prodeje
Ve smlouvě musí být také jasně uvedeno, co je předmětem prodeje. Máte spoluvlastnický podíl na společných částech domu nebo práva k přístupovým cestám? Patří k nemovitosti pozemky? Je součástí nemovitosti také inventář? Všechny tyto věci musí být od začátku jasně definovány. Opět tím předcházíme nedorozuměním a případným konfliktům a sporům v budoucnu.
Cena
Ve smlouvě musí být vždy uvedeno, za jakou cenu se nemovitost nabízí. Tato cena je cena nabídková, ne prodejní. Konečná cena, za kterou se nemovitost prodá, může samozřejmě být dle zájmu nižší nebo vyšší.
Prodejní strategie (tedy jakou formou se bude nemovitost nabízet a jak se bude postupovat v případě vysokého nebo nízkého zájmu) by měla být v ideálním případě také definována v zprostředkovatelské smlouvě.
Povinnosti prodávajícího
- Pravdivé informace
Je nezbytné pravdivě informovat makléře o všech skutečnostech. - Součinnost při prodeji
Pokud si ke spolupráci vyberete kvalitního makléře, všechny zákonné povinnosti (např. nezbytné doklady) vyřeší za vás. Z vaší strany se ale očekává součinnost a spolupráce, aby tyto úkony mohl makléř dotáhnout úspěšně do konce. - Provize
Povinností prodávajícího je pak zaplatit včas provizi za zprostředkování.
Vaší povinností není uzavřít kupní smlouvu s kupujícím, kterého vám makléř našel. Makléř po vás ale může požadovat adekvátní odměnu za činnosti, které dosavadní prodej doprovázely.
Povinnosti zprostředkovatele
- Realitní makléř je povinen informovat vás o tom, jaké aktivní kroky bude v rámci prodeje provádět.
- Nenechte se ukolébat sliby, požadujte také prodejní plán.
- Na vaše vyžádání by vám měl být makléř schopen tyto kroky doložit.
Vždy vybírejte kvalitního makléře s doporučením. Kvalita, zkušenosti a iniciativa jsou totiž v rámci prodeje klíčové.
Výše odměny a podmínky
Ve smlouvě byste také měli mít jasně definované kolik a za jaké služby platíte. Měli byste také vědět, jaké možnosti nadstandardních služeb máte k dispozici a (opět) za kolik. Nenechte se nikdy nalákat prodejem bez provize. Můžete si být totiž naprosto jistí, že tento makléř nikdy nebude pracovat ve váš prospěch.
Doba platnosti smlouvy a podmínky ukončení
U exkluzivní smlouvy je omezena platnost na maximálně 6 měsíců.
Poučení
Pokud uzavřete Zprostředkovatelskou smlouvu mimo provozovnu realitní kanceláře, máte podle zákona právo od smlouvy odstoupit do 14 dní od uzavření. Poučení o možnosti odstoupení od smlouvy by mělo být také samozřejmou součástí.
Pokud vás realitní kancelář o této možnosti nepoučí, můžete podle § 1829 ods. 2 Obč. zákoníku od této smlouvy odstoupit až do jednoho roku a 14 dní od uzavření.
Plánujete prodej nemovitosti a nechcete na to být sami? Od toho jsem tu. Ozvěte se mi, domluvíme si schůzku a můžeme spolu všechny kroky probrat. Prodej nemovitostí je má každodenní práce, ráda se postarám o tu vaši!