Jaro se pomalu probouzí k životu. Zajímá vás, co se bude dít na trhu realit? Jaké budou odhadem ceny nemovitostí na jaře 2023? Výsledky vám bohužel 100% garantovat nikdo nemůže. Na základě analýz a všech dostupných dat se dá ale vydedukovat hodně věcí. Tak se na to dnes spolu podíváme!
Co se dělo loni?
Zhruba v půlce loňského roku došlo k velkým změnám. Z důvodu zvyšujících se úrokových sazeb, cen energií, i všeobecně klesající poptávce začaly ceny nemovitostí v regionu Brno a Praha po téměř devíti letech klesat. Výjimkou byly jen realitní stálice jako Praha 1, kde ceny pokračují v růstu kontinuálně. Oblíbené lokality zkrátka na ceně neztrácí ani v takto nejisté době, jakou rok 2022 beze sporu byl.
Na celý graf k vývoji cen bytů se můžete podívat ZDE.
Jak se tyto změny projevily procentuálně?
Takto se vyvíjel počet vkladů vlastnického práva do katastru nemovitostí:
Kraj | Vklad leden/prosinec 2021 | Vklad leden/prosinec 2022 | Procenta |
Praha | 41671 | 36400 |
|
Jihomoravský | 61230 | 54200 |
|
Na celý graf se můžete podívat ZDE.
Zdroj: Český statistický úřad
V roce 2021 byl počet transakcí nadprůměrný, další rok ale začal výrazně klesat.
Které faktory mají vliv na snižování cen?
Současná nejistota
Z velké části se o změnu cen postarala nejistota, která (nejen) díky válce na Ukrajině a jejím ekonomickým důsledkům přišla. Stoupající cena energií i úrokových sazeb, ekonomická nejistota. Situace se zatím příliš nemění, ale zdá se, že nejistota mírně polevuje.
Aktuálně se zájem o nákup nemovitostí vrací. Jestli bude mít ale stoupající tendenci, to nám ukážou až následující měsíce.
Současná situace nahrává energeticky úsporným nemovitostem a řešením (ekologické vytápění, kvalitní okna a zateplení a pod.). Lidé se začínají zajímat také o PENB — průkazy energetické náročnosti budov. Dobré hodnoty v průkazu budou dalším možným prvkem, který dokáže ovlivnit zájem kupujících a s ním související cenu nemovitosti.
Média
Média a jejich zprávy jsou dalším prvkem. Každodenní přísun negace náladu a chuť k nakupování nepřináší. Letos to zatím vypadá, že jsme na dobré cestě — Indikátor důvěry spotřebitelů v ekonomiku totiž začal z hlubin pomalu (ale jistě) stoupat.
Zdroj: Český statistický úřad
Výše úrokových sazeb
Intenzivní růst úrokových sazeb vzal řadě lidí chuť a možnost pořídit si vlastní bydlení. Letos začaly úrokové sazby konečně mírně klesat (Hypoindex uvádí aktuálně 6,27 %). Další vývoj bude pak silně záviset na České národní bance a případných úpravách REPO sazby, která u hypoték ovlivňuje výši úroků. Na aktuálních 7 % už si realitní trh zvykl, pokud by ale přece jen došlo ke zvýšení, je pravděpodobné, že se poptávky utiší ještě výrazněji.
DSTI A DTI parametry
Parametry DSTI a DTI závazně stanovuje Česká národní banka. Čím dál tím méně lidí má ale schopnost tyto parametry splnit. Více si můžete přečíst ZDE.
Které faktory mají vliv na zvyšování cen?
- Inflace
V současné době lidé hodně promýšlí, jakým způsobem ochránit úspory před inflací. Nemovitosti vždy byly a pravděpodobně také budou oblíbeným (a jedním z nejlepších) způsobů. Ačkoliv ceny nemovitost loni začaly mírně klesat (zatím co doba prodeje se prodlužuje), z dlouhodobého hlediska se stále jedná o jistotu. - Úvěrová delikvence
Stále ještě velká poptávka na pracovním trhu má významný vliv na schopnost lidí splácet hypotéku včas. Díky tomu nevznikají prodeje z nutnosti, při kterých prodávajícího tlačí čas a potřeba prodat nemovitost co nejdříve, byť za cenu nižšího zisku. - Nechuť prodávajících jít s cenou níž
Majitelé se nechtějí se stagnujícím trhem smířit a proto raděj s prodejem čekají, než aby ho poháněli nižší cenou. Developeři mají v projektech uložen drahý materiál (jehož cena také výrazně stoupla), proto nemovitosti raději pronajímají a čekají, až trh znova ožije. Inflace zároveň kromě úspor znehodnocuje i dluhy. Lidé s hypotékou proto v současné době na inflaci v podstatě vydělávají a k prodeji nic nenutí.
Co z toho tedy vyplývá?
Dá se odhadovat, že pokud Česká národní banka zachová REPO sazbu na aktuálních 7 %, budou ceny nemovitostí pravděpodobně stagnovat. Pokud řešíte nákup prostřednictvím kvalitního realitního makléře, je stále možné o ceně vhodným způsobem vyjednávat (především u prodejců, kteří nemovitost prodat opravdu potřebují).
Cena rodinných domů
Jako vždy silně rozhoduje lokace. Zájem o energeticky výhodné domy bude pravděpodobně stoupat, cena starších, energetických náročných domů může oproti konci roku 2022 o 1 – 4 % klesat.
Cena bytů
I tady jde o lokaci a kvalitu. Zájem o kvalitní byty ve vyhledávaných lokalitách totiž neklesá. Oblíbené čtvrti (pražské Vinohrady, Letná, Karlín, Malá Strana nebo Staré město, brněnské Královo Pole, Brno-Střed nebo Žabovřesky) si svou hodnotu zachovají a mohou co se ceny týče i růst. To stejné platí i pro investiční a luxusní byty.
Horší bude situace pro majitele panelových bytů (tři až čtyřpokojové byty) na sídlištích (pokles ceny o 0 – 3 %) a cihlových bytů v méně populárních lokalitách (pokles odhadem 0 – 2 %). Menší byty na sídlištích budou pravděpodobně cenově spíše stagnovat.
Ceny chat a rekreačních nemovitostí
Zatímco v době COVIDu zájem o tyto nemovitosti výrazně stoupl, v loňském roce prodej poměrně stagnoval a ceny šly dolů. Toto se může s příchodem jara, kdy se zájem o rekreační objekty zvyšuje, opět změnit. Předpokládaný růst cen je v tomto případě ale velmi mírný, očekávám cca 0 – 2 %.
U horských apartmánů pak předpokládám spíše stagnaci.
Ceny stavebních pozemků
Stavební pozemky si svou pozici oblíbeného investičního aktiva stále drží. V podstatě nulové náklady na údržbu a vysoké zhodnocení lákají lidi se zájmem o investici čím dál tím víc. Kvůli tomu vzniká dlouhodobě nedostatek těchto pozemků, který má za následek zvyšování cen. Na jaře 2023 se dá zatím očekávat mírný růst (0 – 2%) nebo stagnace.
Zvažujete prodej nebo nákup nemovitosti a nejste si jisti, jestli je ta pravá chvíle? Napište mi, podíváme se na váš případ spolu!