Na zaplacení daně máte čas do pátku 31.5.2019. V tento den už musí mít finanční úřad peníze na účtu.
Stále máte čas zadat platbu převodem, nebo zaplatit daň na pokladně finančního úřadu, pod který nemovitost spadá. Pokud to ani do pátku nestihnete, tak finanční úřad toleruje i pět dní staré platby. Potom už k dlužné částce naskakují úroky.
Daň z nemovitých věcí se na rozdíl od jiných daní přiznává a platí předem. Termín pro podání daňového přiznání za rok 2019 byl konec ledna — podat ho museli všichno noví majitelé nemovitostí a i ti, kteří dělali loni větší úpravy. Daň platí každý rok všichni majitelé nemovitostí bez ohledu, kdy podávali daňové přiznání.
31.5.2019 by už měly být peníze na účtu nebo v pokladně finančního úřadu. Když daň není vyšší než pět tisíc korun, hradí se do konce května celá. Pokud je vyšší, můžete si platbu rozdělit: polovinu zaplatit do konce května a druhou do konce listopadu, anebo uhradit celou částku do konce května.
Kolik zaplatíte
Jakmile jednou podáte daňové přiznání, tak vám každý rok pošle finanční úřad informaci s výší daně.
Způsoby informování:
— složenkou (standardní postup)
— datovou schránkou (kdo ji má zřízenou)
— e‑mailem (kdo vyplnil formulář žádosti)
Složenky se rozesílají průběžně, poslední měla letos do schránek dorazit 22. května. Pokud vám složenka (nebo jiná informace o výši daně) nepřišla, kontaktujte finanční úřad, kde leží nemovitost (nikoliv podle místa bydliště nebo sídla majitele).
Jak daň zaplatit
Daň se platí složenkou nebo převodem na účet finančního úřadu, případně hotově v pokladně krajského finančního úřadu (název i adresa je na složence). Nebo prostřednictvím QR kódu (přes mobilní bankovnictví) na složence nebo v e‑mailu od finančního úřadu.
Při platbě bankovním převodem zadejte stejné údaje ze složenky (číslo účtu, variabilní symbol atd.). Variabilním symbolem je vaše IČ nebo rodné číslo.
Když nestihnete zaplatit v čas
Když zaplatíte daň pozdě, naúčtuje vám finanční úřad úrok z prodlení. Krátké zpoždění se promíjí: když daň zaplatíte během prvních čtyř pracovních dnů po termínu, úrok neplatíte. Vyměřuje se, až když se opozdíte o pět pracovních dní a víc – počítá se pak ale od prvního dne prodlení, nikoli až od pátého.