Jste majitelem ateliéru a chystáte v blízké době nemovitost prodat? Pokud máte pocit, že prodej bytu a ateliéru je o stejném postupu, nenechte se mýlit. Ateliér je specifická nemovitost a stejně tak specifický je i jeho prodej.
Ateliér vs byt
V prvé řadě je třeba definovat základní rozdíl. Ateliér jako takový nemá sloužit k bydlení. Byť může být realita jiná, takto definici ateliéru upravuje v České republice zákon. Proč tomu tak je?
Ateliér nesplňuje stejné podmínky k bydlení jako běžný byt. Jedná se o nutnost dostatečného prosvětlení, nedostatečnou velikost užitné plochy či hlučnost v bezprostředním okolí. Je tedy dobré popsat v inzerátu ateliér pravými slovy. Ani to totiž nemusí potenciální zájemce odradit (a vy budete krytí).
Nevýhody prodeje ateliéru
Vlastnosti ateliéru (oproti bytu) zájemce odradit nemusí, ale mohou. Koupě ateliéru je také pro kupující problém co se hypotéky týče. Na tento druh nemovitosti totiž hypotéku potenciální zájemce pravděpodobně nedostane.
Výhody koupě ateliéru
Zaujal vás ateliér a přemýšlíte o jeho koupi?
Shrňme si to:
- Jak už jsme řekli, ateliér nesplňuje podmínky a není tedy veden jako nemovitost vhodná k bydlení, což pro získání hypotéky může být problém. Pokud se vám to přesto povede, musíte se většinou připravit na vyšší úrokové sazby.
- Ze stejného důvodu si do ateliéru nepřevedete trvalé bydliště.
- Dobrou zprávou je, že ceny ateliéru se pohybují průměrně o 10 – 15 % níž, než ceny bytů.
A co pronájem?
S pronájmem ateliéru byste problémy mít neměli. Byť toto stavební zákon zakazuje, občanský zákoník, na druhé straně, pronájem ateliéru povoluje.
Závěrem
Pokud jste v roli prodejce, je skutečně dobré vědět, co prodáváte, a definovat nemovitost správnými slovy. Pokud jste naopak potenciální zájemce, je určitě rozumné znát všechna pro i proti. Ať už jste na jedné či druhé straně barikády, a nejste si jisti, jak dál (a kudy vede správná cesta), jsem vám k dispozici. Stačí se ozvat!