Když chcete koupit nemovitost, měli byste si už předem udělat jasno v několika věcech, které vám při výběru té správné můžou pomoct. Shrnula jsem do pěti bodů své zkušenosti z praxe realitní makléřky, abych vám to celé usnadnila. Porozhlédnout se můžete i rovnou tady na webu.
1. Měli byste vědět, co chcete
Může to znít banálně, ale není. Někdy je totiž právě tohle kamenem úrazu. Nenajdete, co hledáte, pokud nevíte, co to je. Nejdůležitější ze všechno tedy je, abyste věděli, co přesně hledáte. Jakou nemovitost byste chtěli koupit, jaké by měla mít dispozice, co by měla splňovat, abyste byli spokojení.
Někteří lidé si myslí, že čím širší budou mít záběr, tím snáz tu správnou nemovitost přesně pro sebe najdou. Paradoxně to je ale naopak a výběr to spíš ztěžuje. Pokud si předem ujasníte představu o velikosti, dispozici a limitní ceně, je to mnohem snazší.
2. Seznamte se i se vztahy lidí v lokalitě, v níž chcete nemovitost koupit
Zaměřte se nejen na místo samotné a jeho okolí, ale i na sousedské vztahy. Pokud chcete v nemovitosti bydlet nebo ji pronajímat, bude i tohle velmi důležité. Jedná-li se o byt, je důležité vědět i to, jestli v bytech bydlí majitelé nebo je část bytů pronajímaná, ať už krátkodobě nebo dlouhodobě.
Může to mít vliv i na pořádek nebo třeba míru hluku ve vašem okolí. Pokud v nemovitosti žijí hlavně majitelé bytů, můžu ze zkušenosti potvrdit, že vztahy bývají často mnohem lepší, než když tam bydlí nájemníci, kteří nemusejí mít k nemovitosti takový vztah.
3. Ujasněte si, jaký typ nemovitosti je vhodný právě pro vás
Chcete radši panelákový byt nebo byt v cihlovém domě? Každý člověk má jiné preference. Někdo chce koupit nemovitost v novostavbě, někomu je to prakticky jedno, někdo chce naopak starší byt.
Můžete koupit hotovou nemovitost, ať už dům nebo byt, a dál do takové nemovitosti neinvestovat žádné peníze, nebo můžete koupit nemovitost před rekonstrukcí, do které ještě budete muset investovat peníze a možná i vlastní čas a energii, ale bude vám to stát zato, protože jí budete chtít vdechnout svoje kouzlo. Jaký typ nemovitosti byste chtěli v tuhle chvíli vy?
4. Zjistěte si předem, jaké možnosti financování máte
Chcete-li koupit nemovitost, je důležité, jestli máte na její financování vlastní zdroje, nebo budete využívat hypotéku. V případě hypotéky, kterou nemáte zajištěnou další nemovitostí, kterou byste mohli zastavit, se vám výběr zužuje pouze na nemovitosti, byty a domy, které jsou v osobním vlastnictví. Na družstevní byt nelze totiž hypotéku použít.
5. Zaměřte se i na zdánlivé detaily, později můžou být podstatné
Hledáte nemovitost a říkáte si, že na některých věcech nezáleží? Některé z nich se ale časem můžou stát podstatnějšími, než by se mohlo zdát. Ujasněte si tedy i to, na čem vám skutečně záleží a co pro vás podstatné naopak není.
- Ať už je to možnost parkování, třeba před domem nebo na vlastním parkovacím nebo garážovém stání,
- ať už jsou to úložné prostory, třeba komora v bytě nebo sklep,
- ať už je to balkon nebo lodžie,
to všechno můžou být důležité prvky, které za nějakou dobu rozhodnou o tom, zda se vám bydlí skutečně hezky, nebo byste raději byli někde, kde budete mít právě tuhle na první pohled nepodstatnou „záležitost“ k dispozici.
Tip na závěr
V současnosti je zájemců o koupi nemovitosti, konkrétně bytu v Praze, skutečně hodně. Pokud se nechcete nechat předběhnout zájemci, kteří jsou v přípravách o krok napřed, myslete na to, že ve váš prospěch může hrát rychlost. Má-li obchod proběhnout co nejdřív a korektně, měli byste už předem podniknout kroky, které povedou k tomu, abyste měli potvrzené nebo zajištěné finance na koupi nemovitosti co nejdříve a také je měli co nejdříve k dispozici.
Chcete-li koupi bytu nebo domu financovat hypotékou, můžete se nechat bankou předem prověřit a zjistit, zda vám hypotéku skutečně poskytne. Ušetříte si tím čas a nepříjemnosti, které můžou nastat i v případě, že po podpisu rezervační smlouvy zjistíte, že vám banka hypotéku neposkytne.