Bydlení v přízemí: skvělý nápad nebo past?

Byd­le­ní v pří­ze­mí. Pro něko­ho je to spl­ně­ný sen, pro dru­hé­ho tak troš­ku noč­ní můra. 
Zahrád­ka hned za dveř­mi? Žád­né tahá­ní kola do dru­hé­ho pat­ra? Super!
Zvě­da­ví kolemjdou­cí hned za oknem? Men­ší pocit bez­pe­čí? Ajajaj…

Pojď­me se dnes podí­vat na to, jest­li je byd­le­ní v pří­ze­mí o pohod­lí, nebo kom­pro­mi­su, a jest­li to vůbec celé sto­jí za to.


 

Nevýhody bydlení v přízemí

 

Mož­ná jste našli pří­zem­ní byt za super cenu nebo vás láka­jí výše zmí­ně­né bene­fi­ty. Byd­le­ní v pří­ze­mí bude mít vždy fanouš­ky i zary­té odpůr­ce. Ješ­tě než pode­pí­še­te kup­ní smlou­vu, pojď­te se prv­ně bez emo­cí zamys­let nad poten­ci­ál­ní­mi rizi­ka. A pro­to­že kaž­dý pro­blém má své řeše­ní, pojď­me se podí­vat i na dru­hou stra­nu mince…

 

bydlení v přízemí šárka sabová realitní makléř

1. (Ne)soukromí

 

V pří­ze­mí může být více živo, než by se nám líbilo. 

  • Zví­da­vé pohle­dy kolemjdoucích.
  • Sou­sed, kou­ří­cí čas­to na lavič­ce pří­mo pod okny.

 

Pokud jsou okna pří­mo do uli­ce a od chod­ní­ku vás nedě­lí ani před­za­hrád­ka, je dost prav­dě­po­dob­né, že bude­te vel­mi čas­to sou­čás­tí dění. Krás­ná vel­ká okna vás pře­sta­nou těšit, pokud bude nezbyt­né mít je celý den zavře­ná a žalu­zie nebo role­ty zatažené. 

 

TIP: Dob­ře si pro­mys­le­te, kam jsou okna situ­o­vá­na, a jak moc bude ruch uli­ce ovliv­ňo­vat pohod­lí vaše­ho bytí. 

 

2. Bezpečnost

 

Pokud jste byli zvyklí na byd­le­ní ve vyš­ším pat­ře, tohle pro vás bude změ­na, na kte­rou je tře­ba si zvyknout. 

  • Pří­zem­ní byt je vždy pří­stup­něj­ší, než byty v patře.
  • Zapo­me­nu­té ote­vře­né okno se snad­no může pro­mě­nit ve vel­ký problém.
  • Před­za­hrád­ka bez plo­tu může být pozván­kou k nechtě­né návštěvě.

 

Pocit bez­pe­čí je jed­na z nej­zá­klad­něj­ších lid­ských potřeb. U pří­zem­ní­ho byd­le­ní pro­to věnuj­te zvý­še­nou pozor­nost bez­peč­nost­ním prv­kům. Inves­ti­ce do nich se vám roz­hod­ně vrátí.


TIP:  Bez­peč­nost­ní fólie v oknech, alarm, chyt­rá kame­ra a zám­ky. Zlo­dě­je může odra­dit už jen fakt, že jste na něj oči­vid­ně dob­ře připraveni.

 

3. Vlhkost, chlad a tma

 

Ten­to bod nemu­sí být pra­vi­dlem, obec­ně jsou ale pří­zem­ní byty chlad­něj­ší. To roz­hod­ně oce­ní­te v létě. V zimě si ale za svůj tepel­ný kom­fort nao­pak připlatíte. 

  • U star­ších nemo­vi­tos­tí, kte­ré jsou špat­ně izo­lo­va­né, hro­zí zvý­še­né rizi­ko vlh­kos­ti a plísně.
  • Špat­ně zai­zo­lo­va­ná pod­la­ha není nic příjemného.
  • Při pro­hlíd­ce se vždy sou­střeď­te nejen na to, co vidí­te, ale i na to, co cítíte.

 

TIP: Pomo­ci může v tom­to pří­pa­dě kva­lit­ní izo­la­ce, kte­rá zabrá­ní vlh­ku, a v zimě pomů­že udr­žet tep­lo uvnitř. U moder­ních novosta­veb už bývá dob­rá izo­la­ce samozřejmostí.

 


bydlení v přízemí šárka sabová realitní makléř

4. Hluk

 

Dal­ší důvod, proč dva­krát zkon­t­ro­lo­vat, kam okna v pří­ze­mí vedou, pří­pad­ně v jaké čás­ti domu se byt nachá­zí. Je na uli­ci něja­ký oblí­be­ný pod­nik, kte­rý v létě dis­po­nu­je zahrád­kou? Kolik aut uli­cí pro­je­de a kolik lidí oko­lo pro­jde, pokud se jed­ná o byt v nájem­ním domě? 

  • Deba­ty lidí, kte­ré jste mož­ná ani nepo­tře­bo­va­li slyšet.
  • Let­ní vese­lí dlou­ho do noci.
  • Non­stop hluk a smog z pro­jíž­dě­jí­cích aut.
  • Blíz­ká vzdá­le­nost od míst­nos­ti s popel­ni­ce­mi a výtah ved­le dve­ří do bytu.

 

To vše jsou aspek­ty, kte­ré mohou byd­le­ní znač­ně znepříjemnit.


TIP: Pokud jsou sou­čás­tí bytu okna do hluč­né uli­ce, zvaž­te, zda je dis­po­zič­ně mož­né vyu­žít míst­nost způ­so­bem, kte­ré­mu hluk vadit nebu­de (např. jako tech­nic­kou míst­nost). V rám­ci sní­že­ní hlu­ku v nájem­ním domě zase může­te poří­dit kva­lit­ní dve­ře a odhluč­nit stěny.

 

5. Stromy

 

Sto­jí vám před nemo­vi­tos­tí vzrost­lé stro­my? V létě se bude­te rado­vat ze stí­nu a s tím spo­je­ným pří­jem­ným kli­ma. V zimě a ve dnech, kdy slun­ce spíš odpo­čí­vá, ale hro­zí, že bude v bytě (opro­ti bytům v pat­ře) tro­chu temno.

 


Výhody bydlení v přízemí

 

Pří­z­niv­ci byd­le­ní v pří­ze­mí by vám jed­no­hlas­ně opo­no­va­li výho­da­mi, kte­rý­mi nao­pak ten­to typ byd­le­ní oplý­vá. O co se jed­na? Tak třeba…

 

1. Snadný přístup 

 

Žád­né scho­dy v pří­zem­ním bytě nena­jde­te. To oce­ní rodi­če s náku­py a kočár­kem, milov­ní­ci kol, seni­o­ři se sní­že­nou pohyb­li­vos­tí a roz­hod­ně také ti, kte­ří se už někdy stě­ho­va­li do tře­tí­ho pat­ra bez výtahu. 

 

2. Zahrada nebo terasa bytu

 

Vel­mi popu­lár­ní jsou dnes pří­zem­ní byty, kte­ré dis­po­nu­jí vlast­ní (oplo­ce­nou) tera­sou nebo zahrád­kou. Ten­to pro­stor navíc si pak může­te dosy­ta uží­vat v pod­sta­tě celo­roč­ně. Sou­kro­mých míst pro odpo­či­nek není totiž nikdy dost.

 

Bydlení v přízemí šárka sabová realitní makléř

3. Nikoho nerušíte

 

Rodi­če malých dětí urči­tě oce­ní i ten­to fakt. Děti mohu běhat po bytě od rána do veče­ra, jak se jim jen zlí­bí. Jejich dupá­ní totiž niko­ho obtě­žo­vat nebude.

 

4. Mazlíčkům nakloněno

 

Ven­če­ní něko­li­krát den­ně je samo­zřej­mě o mno­ho pří­jem­něj­ší, pokud za ním nemu­sí­te ces­to­vat něko­li­ka pat­ry. Pokud je u bytu vlast­ní zahrád­ka, máte pak po pro­blé­mu v pod­sta­tě úplně. 

 

5. Příjemnější ceny

 

Ne vždy je to pra­vi­dlem, ale obec­ně se dají pří­zem­ní byty kou­pit za niž­ší ceny, než byty v pat­ře. Pokud máte svou vysně­nou loka­li­tu, ale brz­dí vás prá­vě cena, může být pří­zem­ní byt vstupenkou.

 


 

Byd­le­ní v pří­ze­mí urči­tě není pro kaž­dé­ho. Pokud u vás ale po důklad­ném zvá­že­ní pro stá­le pře­va­žu­jí nad pro­ti, může­te v pří­zem­ním byd­le­ní najít to pra­vé. Vždy dopo­ru­ču­ji ptát se sami sebe, co od byd­le­ní oče­ká­vá­te, jaké jsou vaše před­sta­vy a co je pro vás nao­pak nepře­kous­nu­tel­nou překážkou. 

A pokud by vás zají­ma­lo, jaké rea­li­ty mám pro vás aktu­ál­ně v nabíd­ce, nahléd­ně­te sem.

Datum vydání

10.7.2025

Klíčová slova