Bydlení v přízemí. Pro někoho je to splněný sen, pro druhého tak trošku noční můra.
Zahrádka hned za dveřmi? Žádné tahání kola do druhého patra? Super!
Zvědaví kolemjdoucí hned za oknem? Menší pocit bezpečí? Ajajaj…
Pojďme se dnes podívat na to, jestli je bydlení v přízemí o pohodlí, nebo kompromisu, a jestli to vůbec celé stojí za to.
Nevýhody bydlení v přízemí
Možná jste našli přízemní byt za super cenu nebo vás lákají výše zmíněné benefity. Bydlení v přízemí bude mít vždy fanoušky i zaryté odpůrce. Ještě než podepíšete kupní smlouvu, pojďte se prvně bez emocí zamyslet nad potenciálními rizika. A protože každý problém má své řešení, pojďme se podívat i na druhou stranu mince…
1. (Ne)soukromí
V přízemí může být více živo, než by se nám líbilo.
- Zvídavé pohledy kolemjdoucích.
- Soused, kouřící často na lavičce přímo pod okny.
Pokud jsou okna přímo do ulice a od chodníku vás nedělí ani předzahrádka, je dost pravděpodobné, že budete velmi často součástí dění. Krásná velká okna vás přestanou těšit, pokud bude nezbytné mít je celý den zavřená a žaluzie nebo rolety zatažené.
TIP: Dobře si promyslete, kam jsou okna situována, a jak moc bude ruch ulice ovlivňovat pohodlí vašeho bytí.
2. Bezpečnost
Pokud jste byli zvyklí na bydlení ve vyšším patře, tohle pro vás bude změna, na kterou je třeba si zvyknout.
- Přízemní byt je vždy přístupnější, než byty v patře.
- Zapomenuté otevřené okno se snadno může proměnit ve velký problém.
- Předzahrádka bez plotu může být pozvánkou k nechtěné návštěvě.
Pocit bezpečí je jedna z nejzákladnějších lidských potřeb. U přízemního bydlení proto věnujte zvýšenou pozornost bezpečnostním prvkům. Investice do nich se vám rozhodně vrátí.
TIP: Bezpečnostní fólie v oknech, alarm, chytrá kamera a zámky. Zloděje může odradit už jen fakt, že jste na něj očividně dobře připraveni.
3. Vlhkost, chlad a tma
Tento bod nemusí být pravidlem, obecně jsou ale přízemní byty chladnější. To rozhodně oceníte v létě. V zimě si ale za svůj tepelný komfort naopak připlatíte.
- U starších nemovitostí, které jsou špatně izolované, hrozí zvýšené riziko vlhkosti a plísně.
- Špatně zaizolovaná podlaha není nic příjemného.
- Při prohlídce se vždy soustřeďte nejen na to, co vidíte, ale i na to, co cítíte.
TIP: Pomoci může v tomto případě kvalitní izolace, která zabrání vlhku, a v zimě pomůže udržet teplo uvnitř. U moderních novostaveb už bývá dobrá izolace samozřejmostí.
4. Hluk
Další důvod, proč dvakrát zkontrolovat, kam okna v přízemí vedou, případně v jaké části domu se byt nachází. Je na ulici nějaký oblíbený podnik, který v létě disponuje zahrádkou? Kolik aut ulicí projede a kolik lidí okolo projde, pokud se jedná o byt v nájemním domě?
- Debaty lidí, které jste možná ani nepotřebovali slyšet.
- Letní veselí dlouho do noci.
- Nonstop hluk a smog z projíždějících aut.
- Blízká vzdálenost od místnosti s popelnicemi a výtah vedle dveří do bytu.
To vše jsou aspekty, které mohou bydlení značně znepříjemnit.
TIP: Pokud jsou součástí bytu okna do hlučné ulice, zvažte, zda je dispozičně možné využít místnost způsobem, kterému hluk vadit nebude (např. jako technickou místnost). V rámci snížení hluku v nájemním domě zase můžete pořídit kvalitní dveře a odhlučnit stěny.
5. Stromy
Stojí vám před nemovitostí vzrostlé stromy? V létě se budete radovat ze stínu a s tím spojeným příjemným klima. V zimě a ve dnech, kdy slunce spíš odpočívá, ale hrozí, že bude v bytě (oproti bytům v patře) trochu temno.
Výhody bydlení v přízemí
Příznivci bydlení v přízemí by vám jednohlasně oponovali výhodami, kterými naopak tento typ bydlení oplývá. O co se jedna? Tak třeba…
1. Snadný přístup
Žádné schody v přízemním bytě nenajdete. To ocení rodiče s nákupy a kočárkem, milovníci kol, senioři se sníženou pohyblivostí a rozhodně také ti, kteří se už někdy stěhovali do třetího patra bez výtahu.
2. Zahrada nebo terasa bytu
Velmi populární jsou dnes přízemní byty, které disponují vlastní (oplocenou) terasou nebo zahrádkou. Tento prostor navíc si pak můžete dosyta užívat v podstatě celoročně. Soukromých míst pro odpočinek není totiž nikdy dost.
3. Nikoho nerušíte
Rodiče malých dětí určitě ocení i tento fakt. Děti mohu běhat po bytě od rána do večera, jak se jim jen zlíbí. Jejich dupání totiž nikoho obtěžovat nebude.
4. Mazlíčkům nakloněno
Venčení několikrát denně je samozřejmě o mnoho příjemnější, pokud za ním nemusíte cestovat několika patry. Pokud je u bytu vlastní zahrádka, máte pak po problému v podstatě úplně.
5. Příjemnější ceny
Ne vždy je to pravidlem, ale obecně se dají přízemní byty koupit za nižší ceny, než byty v patře. Pokud máte svou vysněnou lokalitu, ale brzdí vás právě cena, může být přízemní byt vstupenkou.
Bydlení v přízemí určitě není pro každého. Pokud u vás ale po důkladném zvážení pro stále převažují nad proti, můžete v přízemním bydlení najít to pravé. Vždy doporučuji ptát se sami sebe, co od bydlení očekáváte, jaké jsou vaše představy a co je pro vás naopak nepřekousnutelnou překážkou.
A pokud by vás zajímalo, jaké reality mám pro vás aktuálně v nabídce, nahlédněte sem.