Dluhy prodávajícího. Máte pocit, že se vás v rámci koupě netýkají, protože jsou přece jeho? S tímto mylným přesvědčením se setkávám často. Na co si dát tedy pozor, aby se vám koupě nechtěně neprodražila?
Dluhy prodávajícího vůči SVJ (správci domu)
Pokud na sebe převádíte bytovou jednotku (příp. nebytový prostor), přebíráte spolu s ní také povinnosti dosavadního vlastníka. Ty souvisí s jeho členstvím v SVJ (společenství vlastníků jednotek). A právě sem patří také dluhy za:
- správu domu nebo pozemku a jeho údržbu,
- pojištění nemovitosti,
- osvětlení, úklid společných prostor,
- další činnosti spojené s chodem domu.
Někdy se prodávající s kupujícím na úhradě dohodnou předem a vše potvrdí v kupní smlouvě. Pak je to v pořádku. V případech, kdy prodávající o dluzích nemluví, doporučuji přesto situaci ověřit. Případné dluhy totiž ze zákona přechází na vás.
TIP: Prodáváte družstevní byt? Přečtěte si, jaké dokumenty budete potřebovat.
Jak to může dopadnout
Vyhlédnete si na internetu krásný byt v osobním vlastnictví. Na prohlídce vás uvítá milý prodávající a byt je opravdu skvělý. Přesně takový, jaký jste chtěli! Rozhodnete se tedy podepsat okamžitě kupní smlouvu (nechcete přece aby vás někdo předběhl). Jenže…
Dva měsíce od vkladu vašeho vlastnického práva do katastru nemovitostí vám ale přijde výzva od správce nemovitosti. Musíte zaplatit dlužnou částku za správu domu ve výši 58.430 Kč. Trochu nepříjemné překvapení. Co teď s tím? Nezbývá vám, než zaplatit advokáta, aby vám poradil, co dál. Pokud byste měli od začátku při sobě někoho zkušeného, tato situace by se vůbec nestala.
Chtějte potvrzení o bezdlužnosti
Ze zákona máte jako kupující právo vyžádat si od prodávajícího potvrzení o bezdlužnosti (případně o tom, jakými dluhy, související se správou domu, je zatížen).
Přesná citace zde:
Převádí-li vlastník vlastnické právo k jednotce, doloží nabyvateli potvrzením osoby odpovědné za správu domu, jaké má dluhy podle odstavce 2, popřípadě že takové dluhy nejsou; potvrzení vydá nabyvateli se souhlasem převodce také osoba odpovědná za správu domu. Má se za to, že nabyvatel nemohl tyto dluhy zjistit, pokud je nemohl zjistit z potvrzení osoby odpovědné za správu domu nebo nevydala-li tato osoba potvrzení bez zbytečného odkladu, ač o něj byla požádána.
A možné řešení?
Situace se dá řešit například snížením ceny nemovitosti o dlužnou částku.
Pokud najdete v potvrzení dluh vyšší, než dluh skutečný, přechází na vás pouze dluh skutečný.
U uvedeného dluhu nižšího, než je skutečnost, se pak názory liší.
Co byste měli vždy prověřit?
Vždy doporučuji dát před koupí pozor na toto:
- jaká vás čeká výše poplatků za správu domu (+ pozemku),
- jestli jsou na vámi vybrané jednotce nedoplatky,
- jaký je rozpočet a jaké je hospodaření SVJ.
Pokud jste v roli prodejce, připravte si odpovědi na tyto otázky předem. U správce SVJ si ověřte, že nemáte žádné dluhy. Pokud na nějaké přijdete, raději vše vyrovnejte. Pokud by na ně přišel kupující v rámci nákupního procesu, může se vám celý prodej nejen zkomplikovat, ale díky nedůvěře také zrušit.
Koupě nemovitosti a zástavní právo
Dalšími závazky, které vás mohou překvapit, jsou ty, které můžete zjistit z katastru nemovitostí. Jedná se například o:
- zástavní práva,
- věcná břemena.
Prodávat nemovitost s nesplaceným hypotečním úvěrem je už dnes běžné a každý realitní makléř vám s tímto procesem rád pomůže. Běžným řešením je splacení zbytku dluhu z kupní ceny. Druhou možností je, že hypotéku s odsouhlasením banky převezme kupující.
Kdy si dát pozor
Pokud kupujete nemovitost bez realitní kanceláře (nebo alespoň advokáta), buďte opatrní. Nákup od samoprodejce může být totiž problém.
- Nemovitost zatížená zástavním právem vám totiž celý proces pořádně zkomplikuje, prodlouží a někdy taky úplně zastaví.
- Vždy si proto nechte nemovitost důkladně prověřit.
A závěrem?
Je to vlastně jednoduché.
- Pokud jste prodávající vy, vždy dejte přednost poctivosti. Pokud o nějakém dluhu víte, vždy ho komunikujte. Každý problém má své řešení a v dnešní době je prodej nemovitosti s hypotékou opravdu běžný.
- Pokud jste v roli kupujícího, vždy si nemovitost důkladně prověřte.
Tak jak tak, doporučuji nevrhat se do koupě či prodeje po hlavě a svépomocí. Zkušený odborník vám prokáže velmi dobrou službu. Nejen že vás celým složitým procesem bez problému provede, ale dokáže vám díky svým zkušenostem také ušetřit spoustu peněz.
Pokud se na nákup či prodej chystáte a už teď víte, že na to nechcete být sami, ozvěte se mi. Jsem tu pro vás!